Три пловдивски художнички Диана Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Бербенко представят съвместния си творчески проект "Стремежи". На пловдивската публика трите са познати като авторки, работещи в независимото пространство "Ателиетата", което се намира в достолепна стара сграда до пешеходния мост на града.
Трите вдъхновяващи пловдивски дами показват в кафе-клуба на СБЖ в София най-новите си творби в техниките: енкаустика, керамика, асемблаж, пластика и графика.
Диана Йовчева е възпитаничка на художествената гимназия в Казанлък, завършва бакалавърска степен по изобразително изкуство в Middlesex University, Лондон, през 2015 г., под ръководството на проф. Саймън Рийд. Впечатлен от артистичните умения на Дияна да съчетава природни материали в творбите си, той насочва вниманието ѝ към Landart – стил в съвременното изкуство, възникнал през 1951 г. Творящите в Land art използват само естествени материали, които събират без да увреждат нищо в околната среда, подреждат своите творби на същото място и след това я оставят сред природата. Единственото, което артистът взима за себе си, са снимки и видеозаписи от процеса на работата и от завършения художествен проект.
През 2017 г. Дияна става един от първите художници с ателие в независимото арт пространство "Ателиетата" в Пловдив, което вече приютява над 30 автори.
Творчеството на Диана събужда у публиката дълбоки емоции към природата и това, което й причиняваме. Нейни творби са притежание на частни колекционери и държавни институции в България, Англия, Норвегия и САЩ.
В софийската изложба "Стремежи" Дияна Йовчева насочва вниманието на зрителите към природата и загубата й чрез композиции, пластики, асемблаж, графики и скулптори от папиермаше от почва, клони, бамбук, листа, семена, оризова хартия и други естествени материали.
Творбата ѝ "Необратимо" представлява засъхнала капка от почва върху платно и наподобява напукана земя, която жадува вода.
За създаването ѝ Дияна е събирала керемидено червена почва в района на град Лъки.
За природата като за най-голямото си вдъхновение Дияна Йовчева споделя:
"Ако ние не ценим природата и продължаваме всячески да я увреждаме, след време тя ще е само бегъл спомен. Минавайки през парка или по някоя горска пътека, всеки от нас приема за даденост всеки паднал клон, всяко листо, всяка шушулка и не се замисля, хвърляйки боклуци или замърсявайки водите. Не си даваме сметка, за съжаление, че всеки елемент от природата е ценен и красив сам по себе си. И именно това се опитвам да покажа в творбите си чрез природните материали, които използвам.
Надявам се искрено да докосвам зрителите с моите творби, така че следващия път, когато отидат в планината или в парка, да поглеждат в краката си върху какво стъпват или какво ги заобикаля, и да го оценяват повече."
В София изложбата "Стремежи" на Диана Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Бербенко може да се разгледа до 8 декември включително.В "Ателиетата" в Пловдив очаквайте преди Коледа работилници с естествени материали за деца, както и арт събития за възрастни.
Снимки: личен архив на Дияна Йовчева"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg