Бяла Врана
О, колко много хора, колко дни, но ти не спираш -
измъчен си от тази недостатъчност и търсиш
коя звезда е точно семето на чудото?
В какво е сигурен, се питаш, най-разсеяният,
направил си глава от вестник, шапка от главата?
Самият ти ще сториш страшен грях, ако допуснеш,
че има само плът, защото всичко не е трупове.
И полетът на мисълта те прави бяла врана!
Насред празничния Никулден си спомняме за значимия поет и преводач Николай Кънчев и за наградата, която се връчваше на негово име.
Кънчев е от значимите български поети и преводачи – творец със сложна съдба, но поетична дълголетност отвъд живота.
"Артефир" отбелязва Никулден с поезията на Николай Кънчев, прочетена от две поетеси, награждавани с поетичния приз на името на поета – Мирела Иванова и Белослава Димитрова.
Въпреки системата пред света Кънчев беше запазената марка на модерната българска поезия от втората половина на ХХ век, казва в Мирела Иванова.
Поетесата определя Кънчев като "знакова фигура не само в поезията, но изобщо в духовното ни пространство".
"Той беше от край докрай вдаден в думите и в словото. Неговата трудна съдба изглежда му помогна да стане много по-силен, по-неотказващ се и посветен", добавя Иванова.
По думите на Белослава Димитрова "поезията е вечният път към поетите, които не са сред нас".
Димитрова отделя от ефирното си време, за да отдаде почит не само на Кънчев, но и на Федя Филкова и нейната отдаденост към поезията и паметта на поета. Муза, спътница и поетеса, Филкова е стожерът зад поета Николай Кънчев. Именно тя учредява наградата на негово име през 2012 година.
Нека не го отмине тази чаша
Престарелият поет надлъж и шир жадува да пътува, като гледа колко малко му остава времето при толкова пространство. И когато, както винаги, се моли: нека ме отмине тази чаша!, цялата вселена е кристална.
Николай Кънчев
Чуйте целия разговор и прочит на стихотворения от Николай Кънчев в звуковия файл:
Николай Кънчев (с. Бяла вода, Плевeнска обл., 25.11.1936 – София, 9.10.2007). Завършва гимназия в Свищов (1955), следва българска филология в Софийския университет (1959–1961). Автор и преводач на свободна практика.
През 1988 Н. Кънчев участва в международни фестивали на поезията в Ротердам и в Белград, а през 1991 – в Париж и на о. Крит. Носител е на международната награда за поезия Златен ключ (Смедерево, Югославия, 1990), на Националната награда за поезия "Пенчо Славейков" (1996). През 2001 е избран за член на Световната академия на поезията към ЮНЕСКО.
Книги с преводи на негови стихове са издадени в Полша, Германия, Холандия, Австрия, Сърбия, Словения, Чехия, Грузия, Италия, Испания, САЩ, Франция, Испания, Македония, Швейцария. Стиховете на Кънчев зад граница се превеждат от внимателни и посветени читатели на съвременната българска литература (Войчех Галонзка, Барбара Байер, Людмила Кроужилова и др.)
От 18:30 ч. в Унгарския културен институт "Лист" ще се състои премиерата на поетичната книга "Маслен нос" от Владислав Христов. Книгата ще представи Виолета Кунева. "В тази книга всяко стихотворение е реалност, подредена и самоподредила се. През нея прозират неизвестното, необясненото, съществуващо независимо от всекидневието, способно..
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
Петата среща на семинара "Литература и право" е на тема "Свидетелството в литературата и в правото", като фокусът ще бъде върху ролята на свидетелската позиция, перспективизмa, сблъсъкa на свидетелски гледни точки и др. Семинарът ще бъде воден от Стоян Ставру, Дарин Тенев, Камелия Спасова. Между секция "Етически изследвания", Институт по философия и..
Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg