Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит Никулден с пожелание към имениците да носят името си с достойнство!

Никулден с поезия: Спомен за поета Николай Кънчев и наградата на негово име

Негови стихотворения четат Мирела Иванова и Белослава Димитрова

Николай Кънчев
Снимка: siff.bg

Бяла Врана

О, колко много хора, колко дни, но ти не спираш -
измъчен си от тази недостатъчност и търсиш
коя звезда е точно семето на чудото?
В какво е сигурен, се питаш, най-разсеяният,
направил си глава от вестник, шапка от главата?
Самият ти ще сториш страшен грях, ако допуснеш,
че има само плът, защото всичко не е трупове.
И полетът на мисълта те прави бяла врана!

Николай Кънчев 


Насред празничния Никулден си спомняме за значимия поет и преводач Николай Кънчев и за наградата, която се връчваше на негово име. 

Кънчев е от значимите български поети и преводачи – творец със сложна съдба, но поетична дълголетност отвъд живота.

"Артефир" отбелязва Никулден с поезията на Николай Кънчев, прочетена от две поетеси, награждавани с поетичния приз на името на поета – Мирела Иванова и Белослава Димитрова.

Въпреки системата пред света Кънчев беше запазената марка на модерната българска поезия от втората половина на ХХ век, казва в Мирела Иванова.

Поетесата определя Кънчев като "знакова фигура не само в поезията, но изобщо в духовното ни пространство".

"Той беше от край докрай вдаден в думите и в словото. Неговата трудна съдба изглежда му помогна да стане много по-силен, по-неотказващ се и посветен", добавя Иванова.

По думите на Белослава Димитрова "поезията е вечният път към поетите, които не са сред нас".

Димитрова отделя от ефирното си време, за да отдаде почит не само на Кънчев, но и на Федя Филкова и нейната отдаденост към поезията и паметта на поета. Муза, спътница и поетеса, Филкова е стожерът зад поета Николай Кънчев. Именно тя учредява наградата на негово име през 2012 година. 

Нека не го отмине тази чаша

Престарелият поет надлъж и шир жадува да пътува, като гледа колко малко му остава времето при толкова пространство. И когато, както винаги, се моли: нека ме отмине тази чаша!, цялата вселена е кристална.

Николай Кънчев

Чуйте целия разговор и прочит на стихотворения от Николай Кънчев в звуковия файл: 


Николай Кънчев (с. Бяла вода, Плевeнска обл., 25.11.1936 – София, 9.10.2007). Завършва гимназия в Свищов (1955), следва българска филология в Софийския университет (1959–1961). Автор и преводач на свободна практика.

През 1988 Н. Кънчев участва в международни фестивали на поезията в Ротердам и в Белград, а през 1991 – в Париж и на о. Крит. Носител е на международната награда за поезия Златен ключ (Смедерево, Югославия, 1990), на Националната награда за поезия "Пенчо Славейков" (1996). През 2001 е избран за член на Световната академия на поезията към ЮНЕСКО.

Книги с преводи на негови стихове са издадени в Полша, Германия, Холандия, Австрия, Сърбия, Словения, Чехия, Грузия, Италия, Испания, САЩ, Франция, Испания, Македония, Швейцария. Стиховете на Кънчев зад граница се превеждат от внимателни и посветени читатели на съвременната българска литература (Войчех Галонзка, Барбара Байер, Людмила Кроужилова и др.)


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Майя Славчева

Тийнейджърът в мен: Майя Славчева

Тя е от род на музиканти, свири на цигулка и учи оперно пеене. Завършва режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, но съдбата я отвежда на сцената на операта, където в Бургас поставя "Фауст", "Кармен", "Цигански барон", "Веселата вдовица", "Графиня Марица" и много други. Преподавател е в музикалното училище в морския град, където нейна ученичка е..

обновено на 08.07.25 в 13:50

Орлин Дворянов: Трябва повече смелост в изкуството

Сдружение "Изкуство в действие" отбелязва 35 години с изложбата "Архаично" , която се открива тази вечер (1 юли). Години наред сдружението цели да модернизира българското изкуство, да насърчава младите, експеримента, да развива педагогически дейности. Орлин Дворянов е куратор на изложбата и един от създателите на "Изкуство в действие" през 1990..

обновено на 01.07.25 в 16:22

Бузлуджа – пет години фестивал, десет години кауза

За пета поредна година фондация "Проект Бузлуджа" кани всички почитатели на вълнуващите преживявания, красивата природа и значимите каузи на тридневния фестивал OPEN BUZLUDZHA, който ще се проведе от 15 до 17 август в сърцето на Стара планина. Фестивалът тази година ще предложи богата културна програма, впечатляващо 3D мапинг шоу и добро настроение..

публикувано на 01.07.25 в 15:59

250 години Джейн Остин

"Джейн Остин у дома" е документална биография на писателката, която проследява ежедневието ѝ, изследва оцелелите писма, спомените на близките ѝ и обрисува цялостна картина на Джорджианската епоха. Новото издание на книгата се появява, за да отбележи 250 години от рождението на Джейн Остин. Тя е дело на британската историчка Луси Уорсли. "Темата..

публикувано на 01.07.25 в 15:45
Велин Манов, Диана Драганова-Щир и Деница Тодорова (от ляво надясно)

Деница Тодорова с "Метафора на паметта"

"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от наследството на художничката Вера Недкова към съвременни авторки от различни поколения. Началото е през 2019 година с проф. Ана Бояджиева, която показва текстилни пластики. През годините се представят..

публикувано на 01.07.25 в 15:30