Учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на Българската академия на науките (БАН) са направили значимо откритие в "Западен парк" в столицата София.
Екип под ръководството на доц. д-р Борис Асьов, съвместно с колеги от Турция, Франция и Чехия, е идентифицирал нов за науката вид мухоморка.
"Този проект започнахме преди няколко години и решихме да се фокусираме точно върху мухоморките, тъй като те имат много важно значение. Едни от тях са много отровни, дори смъртоносно, а други, точно обратното, са едни от ценените, ядливи гъби. Този род гъби не е добре проучен и за това се фокусирахме върху него.
За голяма наша радост БАН и Турският съвет за научни изследвания ни подкрепиха. Тази работа ще продължим, тъй като имаме и други открития, които за момента все още не са публикувани. Целта ни е да добием представа какво точно имаме от този род по нашите географски ширини.
Това е гъба (широковолвена мухоморка – Amanita amplivelata), която не е била виждана досега в Европа и е отделен вид. Булката гъба е един от най-известните видове ядливи мухоморки, – разяснява в предаването "Следобед за любопитните" доц. Борис Асьов от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН. –
Мухоморката е от вида микоризни гъби, които не подлежат на култивиране", допълва той.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Борис Асьов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – доц. д-р Борис Асьов, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg