"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес благодаря. Реставрацията е търпение, изключително задълбочени познания по много дисциплини и най- вече умения", разказва в предаването "Следобед за любопитните" реставраторът с повече от 45-годишен опит д-р Димчо Радев.
В момента в България, според него, няма реставраторска школа. До края на 1988-1989 година, когато български реставратори са практикували в Полша, а техни специалисти у нас, то тогава, българите са били добрите практици, а те са били напред с изследователската методика и добри теоретици, смята Радев.
"За да се стигне до реставрация, трябва много добре да се владеят графичните техники, рисунъка, и в същото време трябва много добре да се моделира с глина. Важни са и практическите занимания, които спомагат за развитието на уменията. Моята специалност "консервация и реставрация" в Пловдив, отдавна беше закрита. Преди години прочетох, че Чехия планира да увеличи с 50 процента училищата, където се подготвят кадри за опазване на културното наследство. В Австрия процесът е същият. Реставрацията е престижна и добре платена дейност в Европа", казва Радев.
Той самият води такива курсове към художествените училища в страната. Без реставратор на обект не може, защото има и етап на теренна реставрация, категоричен е Радев. Много от специалистите в тази област, напуснаха и работят в други държави, допълва той. "При реставрацията и консервацията има определени етапи. От години аз работя в историческия период между неолита и периода на траките."
Проф. Петър Детев от Сорбоната, при когото аз към работил, много ясно казва – този период от близо 7000 години е може би най-красивият и най-достоен период. Траките са автохтонното население на българските територии и доказателствата за това са много. За да се съхрани всичко това, ние трябва да имаме много добре подготвени млади хора, тъй като реставраторската работа го изисква това. "Аз, мога да предложа научноизследователска методология, но реално не мога вече да работя. Чрез професионални конкурси трябва да се подбират реставраторите, а когато има и любов към професията и екипност, нещата ще се случват." категоричен е Димчо Радев.
Целия разговор на Ани Костова с Димчо Радев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Димчо Радев завършва средно професионално образование специалност “Консервация и реставрация на паметници на културата” гр. Пловдив. През 1985-1990 г. – BA&MA висше образование в Национална художествена академия, София – катедра “Консервация и реставрация”. През периода 2006-2009 г. – подготовка за придобиване на професионална и образователна степен Доктор – на тема "Реставрация на култови съоръжения от опалена “in situ” глина и идолна пластика от керамика от периода на праисторията в България", Катедра Реставрация, Художествена академия, София. Участвал е в реставрацията и консервацията на много обекти в България.
Снимка – БНР
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg