Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етноклиентелизмът у нас и по света

4
Снимка: Добромир Видев

Шеметно се завъртя обществено-политическия живот у нас през последните две-три седмици. И на какво ли не се нагледахме... Безсрамно подправяне на бюлетини, разменени просташки обиди и квалификации между политици... Разбира се, нагледахме се и на добре организирани протести, наречени спонтанни. Протестиращите носеха плакати на партията -организаторка, но не знаеха името ѝ, а често и не разбираха въпросите на журналистите, които ги питаха платено ли им е, за да дойдат тук. Тези, които отговаряха, казваха, че са получили по 60 лв. или храна. Жалко и тъжно беше да гледаш как работи тази добре смазвана от години система на взаимоотношения между политически лидери и бедни и необразовани човешки същества. Там някъде – между тези два толкова различни полюса, бяха (и са) посредниците – добре образовани и пълни с амбиции за власт и богатство. Всъщност, явлението си има име – нарича се клиентелизъм. А когато използваните в процеса му са само от етнически малцинства, се нарича етноклиентелизъм. Явлението е белег на неизградена правова държава и неразвито гражданско общество. За "Етноклиентелизмът у нас и по света" говорихме в "Познати и непознати".

Доц. Алексей Пампоров
"Етническите малцинства у нас стават все по-голям дял от населението и е нормално да има обръщане към тях. По-любопитното за Щатите у, че консервативни кандидати поставиха акцента върху тях и успяха да привлекат внимание. Тук, у нас, един политик след края на кампанията за пръв път в своя реч няколко пъти реферира думата милет. Това само по себе си е много интересно защото тук това има за цел да раздроби и да покаже значимостта на електората на бившото ДПС, което сега се разпада." – каза
специалистът – етносоциолог доц. д-р Алексей Пампоров от Института за изследване на обществата и знанието при БАН.

Деян Колев
"
Мога само да се съглася с казаното от доц. Пампоров" – каза Деян Колев,председател на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе". "От 2005 г. насам наблюдаваме едно взаимно подхранване. От една страна националистически партии (Атака и др. влязоха в парламента)подсилват страха в ромската общност и въобще у малцинствата. Това заздравява в етническите квартали – ромски и турски, ежедневно да бъдат отворени офисите на ДПС. Сега етноклиентелизмът на последните избори стана тема, която всички я използват от гледна точка на опита на изграждането на санитарен кордон. Но за мен темата е много по-дълбока. Тя е свързана с ръста на антиромската омраза, на стереотипите на омраза към ромите, която намира свои привърженици и сред по-образованите и по-либерално мислещите граждани. Това пък засилва страховете в ромските квартали, което засилва и там етноклиентелизма".


Реалната интеграция на етническите малцинства ли е лекарството срещу етноклиентализма – с този въпрос продължи разговора с доц. Пампоров.

Снимки: БНР, БТА
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 проф. Евелина Славчева

Проф. Евелина Славчева: БАН е духовен, експертен и научен център на България

Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..

публикувано на 23.05.25 в 18:40

Природно земеделие – епизод 2: Биологично и пермакултурно земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..

публикувано на 23.05.25 в 12:05

Проф. Светла Коева: Има разбиране, че хуманитарното знание е важно

В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите". През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам,..

публикувано на 23.05.25 в 09:58

Кръстът и огънят: равноапостолство

Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..

публикувано на 22.05.25 в 11:05
Проф. Цветалина Танкова

За сладостта и горчивината...

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..

публикувано на 22.05.25 в 09:45