Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Любомир Кендеров:

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за любопитните".

"Все още не знаем много. Това е природен феномен, който при нас – на дъното на Созополския залив в Черно море, на около 20 метра дълбочина, има гора, която е вкаменена. Огромни кипарисови дървета са расли и са били част от флората преди около 25-30 милиона години в Европа. Но тогава е имало такива блатни местообитания и огромни кипарисови дървета са расли така, както има такива видове днес само в района на Северна Америка. 

При проучването ние подхождаме по три направления – биология, геология и палеонтология по проекта, по който работим втора година и ще продължи още година и половина. 

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Созополския залив са много добре запазени, с коренова система, дънери, а тези растения реално отдавна са загинали. 

Имаме няколко хипотези за това как са се запазили. Станал е един геоложки феномен, някакъв катаклизъм може би, който много бързо е запечатал дърветата с морски седименти, и лишени от кислород, те не са изгнили, а са започнали бавните процеси на вкаменяване. Голяма част от нашите дървета се оказаха ненапълно вкаменени, а силно пропити с пирит – това е около 40-80 процента от материята или клетките  на дървото. Колебаем се какви са били условията това да се случи, но най-вероятно това са били морски седименти. 

Как това блато тогава се е превърнало днес в морска екосистема, сега продължаваме да проучваме, но първоначално се смята, че този район е бил гърло на вулкан. През годините, отново в резултат на други природни явления, тези морски седименти са се разместили и откриват гората. Тези дървета са благоприятни местообитания днес за някои видове рибки, някои ракообразни и други морски организми. Не забравяйте, че на по-голяма дълбочина в Черно море няма благоприятни условия за живот". Това разказва в предаването "Следобед за любопитните" доц. Любомир Кендеров от Биологическия факултет на СУ "Климент Охридски".

Целия разговор на Ани Костова с доц. Любомир Кендеров от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35