"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата свята ме върна в INSAIT и в България. Изкуственият интелект няма да ни измести или превземе, той ще бъде един помощник на човека, защото той работи за хората, а не срещу хората", разказва в "Следобед за любопитните" Антон Александров.
"Започнах да се занимавам с изкуствен интелект още от бакалавърската си степен на обучение, където имахме много курсове, свързани с такова обучение, преди около 5 години. Ние взехме нещо, което вече е създадено, тъй като Google създаде такива езикови модели, на основата на английски, и го дообучаваме на български.
В INSAIT създават методика, по която обучават изкуствения интелект на български език. Все още изкуственият интелект на английски е много по-напред от този на български и има разработки, които правим. Изкуственият интелект на английски има различни отворени варианти и приложение в различни сфери, но и ресурсите, които се влагат в тях, са огромни.
Реално всичко произлиза от количеството данни, които са достъпни на съответния език, а съответно на английски това е факт. Докато на български данните са примерно 200 пъти по-малко. С развитието на технологиите това ще стане по-лесно приложимо."
Изкуственият интелект на български е една система, която стъпва на различни модели. При изработването на моделите става въпрос за математика, а зад нея стоят числа. Ние всъщност пускаме 27 милиарда числа, които, подредени по начина, по който са подредени, се превръщат в този езиков модел. Реално това е софтуер, който ние сме предоставили свободно да се ползва от различните индустрии и отделните хора, но главната ни цел е българската екосистема, която да ползва самите модели. Всеки ден възможностите се разширяват и ползването също, обяснява в предаването "Следобед за любопитните" Антон Александров – един от създателите на българския модел на изкуствения интелект.
Целта е тези езикови модели да се използват като посредници, като комуникатори от една текстова среда в друга, като спестяват времето на хората за обработката на данните, допълва той. В момента сме в такъв стадий, че изкуственият интелект не може да измести човека изцяло, някои негови дейности или част от работата му може да се поеме от него, целта е човекът да насочи вниманието си и усилията в творчество, категоричен е младият специалист.
С обявяването на BgGPT INSAIT дава начало на поредица от отворени езикови модели за изкуствен интелект на български език, които ще се развиват в института. За разлика от други подобни платформи (ChatGPT, Bard, Bing и други), BgGPT не е корпоративна собственост и ще може да бъде свободно използван от българските публични и частни организации. Стратегическо преимущество за националната сигурност на България е и че данните за създаване на модела не се споделят с чужди корпорации, а остават в държавата и българските организации, става ясно от разговора.
Целия разговор на Ани Костова с Антон Александров от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..
Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..
Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg