Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският език – родината, която е винаги с теб

Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова
Снимка: Катрин Димитрова

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или два.

Това много силно пролича и в текстовете, които получихме в юбилейния конкурс на предаването "За думите" с отговор на два въпроса: "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…". Тези писма ни докоснаха с искреното чувство и осъзнатата връзка с езика като част от самата ни същност като хора. Затова посвещаваме поредното издание на предаването тъкмо на тях и техния поглед към българската реч.

Ирина Василева живее в Париж от 28 години, университетска преподавателка е, авторка на няколко книги, написани на френски език. Отскоро започва да пише и превежда свои текстове на родния български, предстои те да бъдат издадени у нас. Предава любовта си към българския език на сина си Дамян, който е роден и израсъл в Париж. "Във френската среда българският за нас беше таен език, секретен код, неразгадаем за останалите, но толкова интимен за самите нас…", пише в есето си тя.


Елица Джатова живее от 15 години в Германия, работи като психиатър. Сравнява родния език с море, единствено в което човек може да плува свободно до хоризонта. "В България българският език се приема за даденост, то е както да имаш вода, както да имаш хляб. Когато нямаш вода и хляб, тогава разбираш колко ценни са тези неща.", казва тя.


Марина Николова е българка от Мелитопол, Украйна. Намира спасение от войната в България, старата родина на своите прадеди. В момента следва магистърска програма по история в Софийския университет и преподава дистанционно на ученици в Украйна. "За мен българският език е една от страниците на живота ми, това е езикът, с помощта на който научавам историята и културата на моите предци. Това е езикът, който започнах да уча, за да съхраня спомена за моето семейство и да науча дъщеря ми на този уникален и красив език.", пише Марина в есето си.


В разговора се включва преподавателката по български език, литература и култура в лектората към Центъра по българистика в Мелитополския университет в Украйна доц. Красимира Колева. От няколко години по нейна инициатива предаването "За думите" е част от програмата на курсистите ѝ. Деветите Международни българистични четения за студенти, докторанти и постдокторанти в областта на хуманитарните и социалните науки "Младите в науката без граници" на Центъра по българистика, които се проведоха в края на ноември, бяха посветени на 30-годишнината на предаването.


В предаването гостува и инж. Георги Вълков, наш слушател, отличен в конкурса за своя силно критичен, но солидно аргументиран текст, посветен на някои "залитания" по подражание и криво разбрана мода сред нас, днешните говорещи български граждани на страната.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15