Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.
Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване.
Радина Велчева, основател на фондация "Искам бебе" се включва на телефонната линия на Lege Artis с подробности около договореното с МЗ.
По думите на Велчева най-после се е заговорило по важната тема за разширяване на критериите за кандидатстване за инвитро процедури, защото много допълнителни процедури не попадат в обхвата на фонда за финансиране.
"В момента при перфектно функциониращи механизми тябва да се добави допълнителната група от пациенти, които са с друг профил", заявява Велчева. Тя пояснява, че става дума за това процедурите с донорски генетичен материал да бъдат включени в критериите.
За 2023 година в България са извършени 14 050 асистирани репродуктивни процедури. 5 500 от тях са финансирани от фонда, останалите са платени от самите пациенти. 1 800 от тези процедури са с донорски генетичен материал – нещо финансово непосилно за редица пациенти.
По думите на Велчева срещата с министъра на здравеопазването е преминала достойно, като Кондева е дала обещание да започне работата по дофинансирането на тези процедури.
3,6 млн. лв. ще влязат допълнително в бюджета на фонда, ако се разширят критериите, пояснява Велчева.
Необходим е рестарт на говоренето за донорство, казва в края на разговора Велчева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg