Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години.
В предаването се спираме на ролята на хумора и иронията в съвременното изкуство – едни от най-ценните инструменти, които ни помагат да се ориентираме в сложния, често претоварващ свят, в който живеем. В моменти, когато реалността изглежда прекалено тежка или объркваща, хуморът може да предложи перспектива, да внесе лекота и дори да разкрие истини, които иначе трудно бихме приели.
Повод за това е наскоро открилата се изложба на Мартина Вачева "Олимпиада по местни и световни дисциплини" в столичната галерия "Октопод", осъществена с подкрепата на Френския институт в България. Работите на Мартина са разпознаваеми със своята провокативност, иронично-гротесков заряд и способността да намират човешкото, смешното и парадоксалното в дълбоко социални и културни теми. Визуалният език на художничката е характерен със своята аналитичност и чувствителност и съчетава в себе си познати типажи и образи от историята, митологията, поп културата и обществената действителност.
"Олимпиада по местни и световни дисциплини" продължава линията на творческото ѝ изследване, която преди години ѝ донесе наградата БАЗА, но добавя нови материали, нови гледни точки и едно особено майсторство в изработката. За изложбата разговаряме с Вера Млечевска и Мартина Вачева.
Снимки: Теодора Цанова
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg