Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Гл. ас. Ива Станоева
Снимка: Ани Костова

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители, околийски началници, общински кметове, съпровождащи описания и фотографии на народни костюми, които са се носили във всичките двайсет и три окръжия, съществували по онова време. Те са изготвени в отговор на окръжно предписание № 4019 от 12 април 1888 година на Министерството на вътрешните дела. Към настоящия момент то и последвалите го още три предписания не са открити, съобщи в ефира на предаването "Следобед за любопитните" авторката Ива Станоева. Като прави опит да реконструира тяхното съдържание, тя представя разнопосочната информация, която носят достигналите до нас документи както за народните костюми, които са се носили в онези години, така и за времето, в което са създадени.

Книгата е организирана в две части. В първата е разгледан архивът като цяло и е очертан контекстът на неговата поява, а във втората погледът е насочен към документите от едно окръжие - Софийското, за да бъде показано каква конкретна информация може да бъде намерена в архивния свод. С цел максимално придържане към документите и запазване на тяхната автентичност при цитирането правописът не е нормализиран, разясни в ефира Ива Станоева.

Приложени са и 36 цветни илюстрации на отделни ръкописни страници. Изследването е насочено към широк кръг специалисти, работещи в областта на фолклористиката, антропологията, етнологията, езикознанието, историята, архивистиката, културологията и други, както и към всички, които се интересуват от облеклото, езика, културата и живота в България от края на XIX век, разказа авторката.

Целият разговор на Ани Костова с Ива Станоева от предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.


Ива Станоева работи в секция "Антропология на народните изкуства и визуалните форми" на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките. Завършила е специалност Българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През 1996 година защитава докторска дисертация на тема "Везбата в българската фолклорна култура" пред Специализирания научен съвет по "Изкуствознание и изобразителни изкуства" при ВАК.
Автор е на множество статии и студии, съавтор в монографични издания, съсъставител и редактор на научни сборници. Изследователските ѝ интереси са в сферите на традиционните женски дейности (предене, тъкане, везане, плетене), на традиционното облекло и неговата декорация, на традиционните занаяти и техните артефакти в съвременността, на нематериалното културно наследство и културните политики за неговото опазване.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15