Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти коментират думите на 2024 година

Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова
Снимка: Евелина Кулински

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези поколения в тези части на света, където драмите се развиват основно във виртуалното пространство.

С желанието да разберем как гледат на този избор днешните студенти, утрешни професионалисти, за пореден път в края на годината каним за коментар първокурсници от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет.

В 30-ата за предаването "За думите" година младите коментатори са няколко студентки, изпратили есета за юбилейния ни конкурс и отличени от журито – Александра Русева, Невена Георгиева, Дарина Ангелова и Албена Николова. С тях е и преподавателката им по медиен език и стил проф. Андреана Ефтимова.

Думите в приблизителен превод от английски са: "brat" (уверена, независима личност, "непукист"), "brain rot" (мозъчно закърняване, "загниване"), "manifest" (да си представяш, че постигаш нещо, предизвиквайки по този начин сбъдването му), "polarization" (поляризация) и др.

Ние като домакини изненадваме младите си гости с архивен запис отпреди 23 години на ироничната рубрика "Шок" с избрани бисери от тогавашния печат. Дали стилът и равнището от тогава до сега са се променили – чуйте коментарите на студентките.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Данаилова

Яна Данаилова: Конвенционалните храни предизвикват патологията в човешкото тяло

Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните".  "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..

публикувано на 03.07.25 в 18:00

Иолина Василева – Китай за начинаещи

Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..

публикувано на 03.07.25 в 13:35
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10
Пламен Пенчев

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..

публикувано на 29.06.25 в 09:20