На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор.
Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя издаването на сборник с произведения на Стефан Брашнаров – позабравения баща на криминалния роман у нас.
Д-р Стефан Велев е главен асистент в катедра "Минералогия, петрология и полезни изкопаеми" в Геолого-географския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Участник е в шест научни експедиции до Антарктика, където изучава магмените скали и полезните изкопаеми на отдалечени места от българската полярна база на остров Ливингстън. Стефан Велев има и една международна експедиция под ръководството на турската антарктическа кампания. Наскоро излезе негова статия в най-доброто геоложко научно списание.
Освен геолог, Стефан Велев е алпинист и водолаз. Последните две години работи по проект, който изследва геологията на подводната вкаменена гора близо до Созопол. През 2025 г. му предстои да стане доцент и да отиде до Антарктика за седми път.
Стефан Ганов завършва режисура, актьорско майсторство и анимация в НБУ и в KHM (Академия за медийни изкуства в Кьолн, Германия). Той от години дели работата и живота си между Германия и България.
Автор е на късометражните филми:
Кълбото/Das Knäuel, Хлебарката/Die Kakerlake, Преображение/The Transfiguration и Тихо в снега/Silent in the Snow 2023, който спечели приза "Златна роза" за най-добър късометражен филм за 2023 г., а "Преображение" спечели наградата за късометражен филм на "София филм фест" за 2018 г.
Филмите му са награждавани и на международните кинофестивали Interfilm Berlin, IFFTD Нюрнберг,Филмовите награди на Лос Анджелис, KFFK в Кьолн и др. и са показвани на филмовия и телевизионен фестивал в Биариц. В Германия филмите му имат и телевизионни излъчвания (3Sat, ZDF Kultur, WDR).
Различни реномирани галерии и музеи в Мюнхен, Кьолн, Мьонхенгладбах, Оснабрюк, Бон и др. са показвали негови пърформанси, филми и видео изкуство.
Стефан Ганов участва и в късометражни и дългометражни продукции като актьор, асистент режисьор и сет мениджър (във филми на Станислав Муха, Флориан Хайнцен Зиоб, Селин Бергер и др.).
В момента Стефан Ганов е все по-често в България, работи върху първия си проект за пълнометражен филм и преподава режисура и писане на сценарий у нас.
На Стефановден празнуват и носещите името Стоян.
На празника ще слушаме изпълнения на Стоян Варналиев, Стефан Вълдобрев, Стефка Берова, Стефка Оникян, както и песни с автори композиторите Стефан Димитров и Стефан Диомов.
Снимки - личен архивКакво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg