За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци.
"Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи.
Дори при нас онзи ден беше Коледа и пак имаше протести. Хората излязоха на улицата. Искам да ви кажа, че никой няма настроение да празнува нито Коледа, нито Нова година тук. Само децата се радваха, но възрастните нямаха никакво настроение."
Насилието
"О, да, имаше много насилие. На Коледа нямаше, само стояха и пазеха правителствените здания, но преди това, особено в началото, беше страшно. Видях как полицията и тези от специалните части биеха хора, арестуваха журналисти и граждани. Много жестоки и агресивни бяха към нас. Не знам защо бяха толкова жестоки към протестиращите. За мен е необяснимо. Вероятно искаха да изплашат хората, които излязоха да протестират. Не знам. Но аз също попаднах в такива ситуации на насилие. Видях как едно момче го ритаха в главата. Повалиха го на земята и специалните части го ритаха, без да е направил нищо. Той се търкаляше по земята, а те го ритат и ритат в тялото, в главата... без никаква причина... Но грузинските журналисти свършиха много добра работа по време на тези събития и всичко документираха и показваха."
Какво казаха в свое оправдание политиците за това насилие?
"Абсолютно нищо. Те дори не дадоха една нормална пресконференция или брифинг, а когато все пак даваха някакви изявления, не отговаряха на неудобните за тях въпроси. Направо ги игнорираха. Казваха само, че полицията и спецчастите се държат така, защото протестиращите ги били атакували, което не е вярно. Те искаха да ни изплашат, но ние не се изплашихме, даже повече хора излизаха на площада всеки следващ път."
За Грузия няма надежда
"Ние все още имаме двама президенти. Единият е проруски, а другият – не е. Моят президент е Зурабишвили. Не знам какво ще се случи. За мен най-важното е Западният свят да застане зад протестиращите хора и се надявам да принудят правителството да проведе нови честни избори. На това се надявам, а дали ще стане... не знам, но хората по улиците са много твърди в позициите си и няма да отстъпят."
През 2003 година в Грузия имаше Революция на розата. Сега положението прилича ли на тогава?
"Аз бях студент тогава. И прилича, и не прилича. Искам да ви кажа, че революцията не е добрият начин за смяна на властта. Революциите се случват само в развиващите се страни и винаги имат своите негативни ефекти. Лошо е. Аз бих предпочел нашата страна да е надраснала това да сменя властта си с революция. Аз и протестиращите искаме властта да се смени с легитимни избори, а не с революции.
Единственото, което искаме, е съдбата на Грузия да не се решава от един човек или от една партия. Това е. Толкова е просто. Но нас ни излъгаха. Грузинска мечта ни излъга. Спекулира с доверието на хората, защото всеки е доверчив, когато му обещават нещо хубаво, нали. Но те от Грузинска мечта полека-лека променяха позициите си, докато крадяха и трупаха пари. Като фокусници бяха и изведнъж получихме това – днес да сме на улицата и да показваме позицията си за принадлежността на Грузия към Западния свят.
Но искам да ви кажа, че ние ще извоюваме правото ни да имаме нови избори. Грузия няма да се превърне в Беларус, както твърдят някои, защото ние сме грузинци. Не приличаме нито на беларусците, нито на украинците, които все пак по някакъв начин бяха смесени с Русия. Руснаците за нас са друг народ, нямаме нищо общо с тях и никога няма да допуснем да имаме повече общо с тях."
Снимка – БТАНа 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата" като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия като за остродумец и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми блог...
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел..
Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg