Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида".
Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?
Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски" и консултант на предаването, коментира:
"Имаме 3 внесени законопроекта, внесени от "Възраждане", ППДБ и "Има такъв народ". Законопроектът на ИТН действително поставя концептуални цели в за подобряване на работата на съдебната власт в дългосрочен план, като разглежда наболели въпроси, свързани с т.нар. "командироване на магистрати" в различни съдебни райони, и от друга страна, дава един интересен поглед, свързан с назначаването и всички основни въпроси на прокурорите.
За съжаление, при другите два законопроекта не оставаме с впечатление, че поставят дългосрочни цели. Те дори не поставят и краткосрочните цели, необходими за решаването на наболели ежедневни проблеми в системата на съдебната власт. Като изключим законопроекта на ИТН, всичко останало не е в контекста на генералната концепция за реформа и подобряване на работата на съдебната власт, каквато обществото очаква.
Безспорно се създава усещането, че някои са насочени персонално, именно към прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор. Като че фигурата на главен прокурор е обсебила една значителна част от политическите представители.
Дори в някои законопроекти имаме концептуални сблъсъци."
Повече за предвидените двойни мнозинства при избора на т.нар. "трима големи" в съдебната власт – чуйте в звуковия файл.
Снимка – БНР
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Чуйте предаването от звуковия файл. Снимки – Мария Мира..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg