Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.
Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Гергана Антова от Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Наземното лазерно сканиране, според нея, е един процес на документиране на актуалното състояние на всеки един обект или сграда, като в резултат се получава много точен триизмерен модел, по който след това може да се направи възстановка, реконструкция, като се запазва автентичността на сградата.
"Все още сме в начален етап, в който набираме данни. На базата на този тримерен модел на рушащата се част на Преображенския манастир, който създадохме, конструктори и архитекти ще направят конструктивни чертежи, по които ще може да се даде становище за конструктивното състояние. Това, което е известно, че тази част на манастира се намира на свлачищна територия, състоянието е много лошо и има реална опасност на събаряне.
Проблемите датират от десетилетия и нещата по възстановяването са се забавили много", обяснява доц. Антова. Ние предстои да излезем със становище, което за съжаление ще бъде, че трябва да се разруши тази част от сградата на манастира. След това на базата на направеното сканиране ще се възстанови входната врата на Преображенския манастир, тъй като от обителта ще се запазят и всички орнаменти, които могат да се вградят отново", уточвява доц. Гергана Антова.
Цялото интервю на Ани Костова с доц. Гергана Антова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg