Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Гергана Антова:

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

На базата на направеното наземно сканиране

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. 

Преображенски манастирВсяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Гергана Антова от Университета по архитектура, строителство и геодезия. 

Наземното лазерно сканиране, според нея, е един процес на документиране на актуалното състояние на всеки един обект или сграда, като в резултат се получава много точен триизмерен модел, по който след това може да се направи възстановка, реконструкция, като се запазва автентичността на сградата. 

"Все още сме в начален етап, в който набираме данни. На базата на този тримерен модел на рушащата се част на Преображенския манастир, който създадохме, конструктори и архитекти ще направят конструктивни чертежи, по които ще може да се даде становище за конструктивното състояние. Това, което е известно, че тази част на манастира се намира на свлачищна територия, състоянието е много лошо и има реална опасност на събаряне. 

Проблемите датират от десетилетия и нещата по възстановяването са се забавили много", обяснява доц. Антова.  Ние предстои да излезем със становище, което за съжаление ще бъде, че трябва да се разруши тази част от сградата на манастира. След това на базата на направеното сканиране ще се възстанови входната врата на Преображенския манастир, тъй като от обителта ще се запазят и всички орнаменти, които могат да се вградят отново", уточвява доц. Гергана Антова.

Цялото интервю на Ани Костова с доц. Гергана Антова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05