Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

| обновено на 10.01.25 в 12:35
Снимка: БТА

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден".

Какво е „По-голям брат/сестра“?

Програмата е насочена към изграждане на социални връзки между децата в центровете за настаняване и техни връстници или малко по-големи младежи. Според Бачева основната идея е тези деца да излязат извън тесния си социален кръг и да подобрят своите умения за общуване. "Всичко започна с разговор, в който решихме, че би било добре децата в Центровете за настаняване от семеен тип да изградят някакви връзки с техни връстници или малко по-големи от тях, за да подобрят социалните си умения и да създадат приятелска връзка извън техния тесен кръг", сподели тя.

Как ще се осъществява програмата?

Доброволците, които ще участват в програмата, ще бъдат на възраст между 17 и 25 години. Те ще посещават центровете един или два пъти седмично, като ще организират различни образователни и социални активности за децата. Целта е не само да се създадат приятелски отношения, но и да се разкрие потенциалът на всяко дете, вдъхновявайки го да развива умения или интереси, които дотогава не е обмисляло.

Контрол и разширяване на програмата

Бачева подчерта, че достъпът до децата ще бъде строго контролиран. "В момента изготвяме по-ясни правила с Държавната агенция за закрила на детето, за да може този достъп да се контролира", уточни тя. Освен това, поради големия интерес, се обмисля разширяване на програмата и добавяне на нова възрастова граница за доброволците.

Вдъхновение и възможности

Една от важните цели на „По-голям брат/сестра“ е да предостави възможност на децата да развият нови умения или таланти. "Освен изграждането на отношения, можем да открием талант в някое дете и да успеем да го запалим да прави нещо, за което то самото не се е сетило", добави Бачева.

Доброволците ще посещават центровете за настаняване от семеен тип и ще участват в различни активности, включително арт ателиета, игри, споделяне на мечти, помощ с уроци, житейски уроци, спортни занимания, мини театър, творчески изяви, филмови прожекции и дискусии. Програмата предвижда и тематични работилници и посещения на културни и образователни обекти през уикендите.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50