Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден".
Програмата е насочена към изграждане на социални връзки между децата в центровете за настаняване и техни връстници или малко по-големи младежи. Според Бачева основната идея е тези деца да излязат извън тесния си социален кръг и да подобрят своите умения за общуване. "Всичко започна с разговор, в който решихме, че би било добре децата в Центровете за настаняване от семеен тип да изградят някакви връзки с техни връстници или малко по-големи от тях, за да подобрят социалните си умения и да създадат приятелска връзка извън техния тесен кръг", сподели тя.
Доброволците, които ще участват в програмата, ще бъдат на възраст между 17 и 25 години. Те ще посещават центровете един или два пъти седмично, като ще организират различни образователни и социални активности за децата. Целта е не само да се създадат приятелски отношения, но и да се разкрие потенциалът на всяко дете, вдъхновявайки го да развива умения или интереси, които дотогава не е обмисляло.
Бачева подчерта, че достъпът до децата ще бъде строго контролиран. "В момента изготвяме по-ясни правила с Държавната агенция за закрила на детето, за да може този достъп да се контролира", уточни тя. Освен това, поради големия интерес, се обмисля разширяване на програмата и добавяне на нова възрастова граница за доброволците.
Една от важните цели на „По-голям брат/сестра“ е да предостави възможност на децата да развият нови умения или таланти. "Освен изграждането на отношения, можем да открием талант в някое дете и да успеем да го запалим да прави нещо, за което то самото не се е сетило", добави Бачева.
Доброволците ще посещават центровете за настаняване от семеен тип и ще участват в различни активности, включително арт ателиета, игри, споделяне на мечти, помощ с уроци, житейски уроци, спортни занимания, мини театър, творчески изяви, филмови прожекции и дискусии. Програмата предвижда и тематични работилници и посещения на културни и образователни обекти през уикендите.Слушайте!
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg