Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

| обновено на 10.01.25 в 12:35
Снимка: БТА

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден".

Какво е „По-голям брат/сестра“?

Програмата е насочена към изграждане на социални връзки между децата в центровете за настаняване и техни връстници или малко по-големи младежи. Според Бачева основната идея е тези деца да излязат извън тесния си социален кръг и да подобрят своите умения за общуване. "Всичко започна с разговор, в който решихме, че би било добре децата в Центровете за настаняване от семеен тип да изградят някакви връзки с техни връстници или малко по-големи от тях, за да подобрят социалните си умения и да създадат приятелска връзка извън техния тесен кръг", сподели тя.

Как ще се осъществява програмата?

Доброволците, които ще участват в програмата, ще бъдат на възраст между 17 и 25 години. Те ще посещават центровете един или два пъти седмично, като ще организират различни образователни и социални активности за децата. Целта е не само да се създадат приятелски отношения, но и да се разкрие потенциалът на всяко дете, вдъхновявайки го да развива умения или интереси, които дотогава не е обмисляло.

Контрол и разширяване на програмата

Бачева подчерта, че достъпът до децата ще бъде строго контролиран. "В момента изготвяме по-ясни правила с Държавната агенция за закрила на детето, за да може този достъп да се контролира", уточни тя. Освен това, поради големия интерес, се обмисля разширяване на програмата и добавяне на нова възрастова граница за доброволците.

Вдъхновение и възможности

Една от важните цели на „По-голям брат/сестра“ е да предостави възможност на децата да развият нови умения или таланти. "Освен изграждането на отношения, можем да открием талант в някое дете и да успеем да го запалим да прави нещо, за което то самото не се е сетило", добави Бачева.

Доброволците ще посещават центровете за настаняване от семеен тип и ще участват в различни активности, включително арт ателиета, игри, споделяне на мечти, помощ с уроци, житейски уроци, спортни занимания, мини театър, творчески изяви, филмови прожекции и дискусии. Програмата предвижда и тематични работилници и посещения на културни и образователни обекти през уикендите.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12