Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кошарево пази сурвакарска традиция над 100 години

| обновено на 13.01.25 в 10:30

На 13 януари вечерта село Кошарево ще бъде домакин на един от най-старите и колоритни обичаи в региона – местния сурвакарски празник. Четири групи ще вземат участие в маскарадния спектакъл, който съчетава традиции, предавани от поколения повече от век. За подготовката и духа на празника разказа кметицата на селото Милка Боянова в ефира на "Нашият ден".

"Този празник е много древен, над 100 години и отгоре", споделя Боянова. Подготовката за празника започва още през декември, когато се изработват уникалните маски, наричани ликове. Те се създават от тънки ленти и пера, като всяка маска е плод на индивидуално творчество и изобретателност.

Сурвакарските групи в Кошарево следват строго определени роли, които са ключова част от спектакъла. Всеки от участниците избира своята роля – болюкбашия, невеста, девер, байрактар, поп и клисар. Особено атрактивни са мечката и мечкарят, които придават особен колорит на празника. "Всичките са мъже", отбелязва Боянова, като подчертава, че традицията изисква именно те да влязат в различните роли, включително тази на невестата.

На 13 януари вечерта започва празничният спектакъл. Участниците се събират на мегдана, където се подготвят за своите изпълнения. Важен момент е посещението в дома на човека, избран да играе ролята на невеста, откъдето я "вземат" като част от обичая.

Към полунощ групите се събират около голям огън, който символизира пречистването и силата на традицията. "Когато огънят прегори, те се стягат и отиват в някое наше съседно село".

На 14 януари сутринта групите тържествено се завръщат в Кошарево, където биват посрещнати на мегдана.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Антон Тонев

Нови постове в ръководството на НЗОК: Какво би могло да означава това?

През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на функциите в НЗОК между  управителя и двама подуправител и. Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на..

обновено на 28.05.25 в 12:34

Настоящи и бъдещи медици протестираха в шест български града

Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. Инициаторите настояват и за промяна в..

публикувано на 28.05.25 в 12:00

Среща с чудесата на науката в село Осоица

Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..

публикувано на 28.05.25 в 11:01

Новият фестивал в Божурище възпитава чрез творчество

Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящият фестивал  "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..

обновено на 28.05.25 в 10:58

Audio Storytelling Festival в Литва

Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival?  На телефонната линия на "Нашият ден" се включва  Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..

обновено на 28.05.25 в 10:01