Фондация "Едно Дърво" е иновативна инициатива, чиято цел е да повиши осведомеността за значението на дървесната растителност в градовете и да насърчи по-доброто планиране, проектиране и управление на зелените системи. Александър Петров, един от съоснователите на фондацията, сподели своите виждания и предизвикателствата пред организацията в интервю за предаването "Нашият ден".
"Едно Дърво" е съвместна инициатива на ландшафтни архитекти и софтуерни инженери, която има за цел създаването на интерактивна карта на градските дървета. Чрез широко включване на граждани и експерти на crowdsourcing принцип, проектът събира и актуализира данните за градската дървесна растителност през оптимизирана за мобилно ползване интернет платформа.
Историята на "Едно Дърво" започва през 2017 г., когато хекатон, организиран по случай 10-годишнината от членството на България в ЕС, вдъхновява Йордан Дервишев, софтуерен инженер, да разработи платформа за граждани. Тази платформа позволява на потребителите да маркират празни посадъчни места в градската среда и да прилагат снимков материал към тях. Година по-късно Петров и Дервишев обединяват усилия и създават платформата, която става основа за дейността на фондацията.
"Опитваме се да подпомогнем зелената система в българските градове, така че те да са едни чудесни пространства, на които всеки може да се радва", казва Петров.
Въпреки ентусиазма и усилията, Петров споделя, че управлението на зелените пространства в България среща сериозни пречки. Политическите обещания за подобряване на зелената инфраструктура често не се изпълняват ефективно, а липсата на добре установени практики за публично-частно партньорство допълнително усложнява ситуацията.
"Много често политическите партии тръгват с обещание за грижа на зелената система, но това не се случва по най-добрия начин", отбелязва той.
Един от основните проблеми, посочени от Петров, е липсата на качествени публични регистри за дървесната растителност. Българското законодателство възлага на общините задължението да водят такива регистри, но липсват механизми за контрол или санкции при неизпълнение.
"В България смятам, че сме под критичния минимум както на качеството, така и на съществуването на регистрите. Ние нямаме базова информация дори за съществуващата дървесна растителност", казва той.
Липсата на систематизирана информация води до невъзможност да се вземат информирани решения относно поддръжката и опазването на дърветата в градовете. "Преди да се стигне до инцидент или до унищожаване на дърво, трябва да знаем, че съществуват тези дървета и какво е състоянието им. За съжаление това не е така."
Петров подчертава, че успехът на гражданските инициативи често зависи от търпението и устойчивостта на техните участници. "Трябва много търпение, защото не малко граждански инициативи не успяват заради липсата на търпение", заключава той.
Слушайте!
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg