Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години български мотоциклетен спорт в над 500 страници

Из "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024"
Снимка: Архив

Как историята на българските мотоциклетисти илюстрира последните сто години на страната ни разказва Албена Трифонова, съставител на сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024".

През декември на 1924 година е създаден първият български мотоциклетен клуб. През 1925 година е организирано и първото мотоциклетно състезание в България. Любители на "дяволското чудо" се появяват в цялата страна, създават сдружения и движения и провеждат състезания, докато през 1972 година е създадена Българската федерация по мотоциклетизъм с идеята спортът да се превърне в масов. Влагат се много средства в поддържането на авто-мотоклубове из цялата страна и мотоциклетизмът става част от военно-приложните спортове у нас.

Трифонова споделя, че историята на българския мотоциклетизъм започва да се събира по инициатива на Владимир Недялков, председател на Федерацията, и журналиста Радой Костов още преди 20 години. Събраните архивни материали обаче са изгубени и замисленото издание не е осъществено.

Въпреки че не е мотоциклетист Трифонова се заема със задачата да издири архивите и да състави сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024", който, по нейните думи, е "нещо по-голямо от нея".

Трифонова разказва една от любимите си архивни истории за малко момче от чешки произход, дошло със семейството си в България, което се превръща в един от основателите на първото мотоциклетно движение у нас.

В над 500 страници Трифонова събира бележки, снимки, интервюта и спомени за мотоциклетното дело в България. В процеса помощ оказват бившият състезател Сергей Сергеевски, блогърът и любител на мотоциклетната история Валентин Стойнев, синът на Йордан Топлодолски – създателят на катедра "Авто-мото" в НСА, Жоро Хаджиев и Иво Цветанов, сегашен секретар на Федерацията.

Голяма заслуга за създаването на сборника, по думите на Трифонова, имат редакторът Светлана Василева  и графичният дизайнер Иво Димитров.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31