За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа, чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова.
Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова.
В случай, че човек е контактувал с болен през деня, може още вечерта да вдигне висока температура, придружена от болка в мускулите, ставите и главата и отпадналост.
Д-р Ангелова съветва да се направи тест, който може в началото да не даде верен резултат, но във втория или третия ден би разкрил заболяването, за да започне навременно подходящо лечение.
Грипът се лекува с две групи медикаменти. Едната група повлиява само грип тип А, който сега, според д-р Ангелова, преобладава, а втората група лекува и А и Б.
В първите 48 часа е пикът на вирусната мултипликация и трябва да се приложи лечение, но и малко по-късно може да се потисне разпространението, така че да се избегне продължителното боледуване с усложнения.
"Не се приемат антибиотици при първите симптоми на грип на други вирусни инфекции", подчертава д-р Ангелова.
Често пациентите решават, че са излекувани около третия или четвъртия ден от боледуването, след което започва кашлица и образуване на секрет. При рентгенова снимка може да се установи така наречената "постгрипна пневмония", обяснява д-р Ангелова.
В добрите случаи до пет дни човек трябва да е напълно възстановен и да започне да приема, укрепващи имунната система, медикаменти.
Настоящият период на пик не е подходящо време за диети. Храненето трябва да е богато на витамини, като през зимата приемът на витамин Д е задължителен, съветва д-р Ангелова.
Позитивното мислене също е важно за здравето на организма – повече по темата чуйте в звуковия файл:
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg