Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Яни Киров:

За книгата "Лицемерието на властта" и историческите маски

Мария Мира Христова и д-р Яни Киров
Снимка: БНР

За "Лицемерието на властта" – книга, която прави философски, социологически и художествен по стил опит за осмисляне на причинно-следствените връзки в съвременната българска история, в "Terra Култура" разговаряме с нейния автор д-р Яни Киров.

Книгата е историческа, но не в този смисъл, в който хората са свикнали да мислят за историята. Има препратки към философията и социологията. Разделението в хуманитарните науки е все по-неадекватно, смята историкът.  

"Ако предметът на историята е обществото, човек трябва да разбира от обществени науки. От художествен роман понякога можем да научим много повече отколкото от историческа книга", заявява д-р Киров.  

В книгата историята присъства като увод към така наречения Преход в България, а фактите свалят маската на властта.

За повратната 1948 година д-р Киров пише: "Гостът се е превърнал в господар и комунизмът не плаши никого."

Официалното представяне на книгата се състоя на 15 януари, като модератор на събитието бе Даниел Вълчев. "Колкото историк, толкова и философ и майстор на перото" – така Вълчев определи д-р Киров по време на представянето.

Авторът заявява, че, ако има критика към книгата, тя би била свързана с факта, че стилът не е нито строго академичен, нито достатъчно философски.

Заглавието, по думите на д-р Киров, е силно, но не носи осъдително и морализаторско послание. Лицемерието е използвано в художествен смисъл – като в пиеса на Молиер, в която героят се преструва.

"Хипокризата" (от гръцки) се употребява едновременно за актьора и лицемера – този, който играе всички роли, без да е нито една", обяснява авторът.

В епоха, в която се налагат просвещенски идеи, се поражда нуждата някой да ги въплъти. Така фигурите във властта започват да изпълняват тази роля на представители на идеята, по думите на д-р Киров. Политическата история на България историкът разглежда именно като поредица от роли – социалисти, земеделци, военни, комунисти. Това е "театрална перспектива", която не цели да осъжда морално, изтъква д-р Киров.

Не трябва да вярваме, на тези, които изтъкват колко са откровени, а да гледаме действията на човека и на стила, с който той живее. Стилът е най-добрият израз, не "откровението" и посланието, смята д-р Киров.

В продължението на "Лицемерието на властта" авторът ще постави фокус върху икономическата история.

Що се отнася до българската реалност днес, по думите на д-р Киров, не сме свидетели на нищо ново. Българската държавност започва със служебно правителство. Следват още пет правителства и преврат в рамките на две години – "голямо постижение за една нова държава".

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Яни Киров завършва "Антична история" във Фрайбург, Германия, с академична степен. До 2013 г. работи като научен сътрудник в Института за история и теория на правото във Франкфурт "Макс Планк" и като хоноруван преподавател в Гьоте университет. Автор е на научни публикации на немски, английски и български език. През 2015 г. публикува у нас книгата "Български истории. Картография на правото в България около 1900 г.".
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади актьори от класа на проф. Маргарита Младенова играят в постановка на Луиджи Пирандело

Предстои премиерата на представлението "Така е (ако мислиш, че е така)" от Луиджи Пирандело. На сцената, за да представят спектакъла, се качват млади актьори от класа на проф. Маргарита Младенова, випуск 2024. Завършилите току-що абсолвенти играят на състави, а целият им клас се състои от 21 човека, някои от които вече с дебюти на българските..

публикувано на 20.01.25 в 17:05
Иван Юруков

Спектакълът "Илинден" гостува в Народния театър

Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо Яворов на 21 януари . Драматизацията и режисурата са на Биляна Петрова. Спектакълът е откровен и завладяващ разказ за борбата и за страстите български по свободата на Македония. В главната роля на..

публикувано на 20.01.25 в 16:25

"Балконът" – режисьорският дебют на Стефан Сърчаджиев

Представлението е черна комедия. Действието се развива в панелен блок. Ще видите крайни ситуации, в които се сблъскват колоритни образи. Адаптация е на пиесата "Загадъчен мъж" от Олег Ерньов. Участват Яна Николова, Велизара Сърчаджиева и Михаил Иванов. От спектакъла очаквайте изненади и обрати, представени през черен хумор. Част от които не..

публикувано на 20.01.25 в 16:05

"Не затваряй очи" по кината

Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се преплитат и намират начин чрез Божия промисъл да си послужат взаимно за добро. Това не е хроника от новините, а сюжетът на новия български филм "Не затваряй очи", който проследява житейските истории на..

публикувано на 20.01.25 в 15:51
Дамян Дамянов

Изкуството в мен: Лиричният Дамян Дамянов

Дамян Дамянов е име, без което съвременната българска поезия не може да съществува. Той е роден на 18 чнуари 1935 година в Сливен. Поради печатна грешка някои хора смятат, че е роден на 13 януари. За първи път Дамянов публикува стихотворения през 1949 година.   Завършва българска филология в СУ и през 60-те години работи във вестник..

публикувано на 20.01.25 в 15:37