Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

| обновено на 22.01.25 в 12:57
Снимка: pochivka.bg

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков, разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат да бъдат наблюдавани.

"Народната обсерватория в Димитровград е създадена с идеята да популяризира астрономията, като осигурява достъп до небесното знание както за ученици, така и за всички граждани, проявяващи интерес", обяснява Кокотанеков. Планетариумът е открит през 1962 г. и е първият не само в България, но и на Балканския полуостров. Създаден е с амбицията да покаже изкуствено небе, а използваният апарат за визуализация е произведен именно в Димитровград от архитекта, който проектира сградата.

Тази уникална технологична разработка е служила в продължение на близо десетилетие и до днес остава сред най-ценните исторически находки на обсерваторията. "Това е един от малкото планетариуми в света, изработен не от специализирана фирма, а от любители – факт, който го прави още по-ценен и го включва в световните списъци на планетариуми," допълва Кокотанеков.

Емблематичен за обсерваторията е и паметникът на нейния патрон – Джордано Бруно, един от малкото паметници на философа и учен в световен мащаб. "Паметникът подчертава идеята за свободата на мисълта и стремежа към научно познание, която стои в основата на астрономията," споделя директорът.

Тази вечер и през целия януари небето предлага уникално представление, достъпно както за професионалисти, така и за любители. "Венера ще блести силно на югозапад малко след залеза, около 18:15 – 18:30, ако небето е ясно. До нея ще бъде Сатурн, а високо на юг-югоизток ще се вижда Юпитер," казва Кокотанеков. Обсерваторията е оборудвана както за наблюдение с невъоръжено око, така и с телескопи, които позволяват да се открие още повече от красотата на Вселената.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21