В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков, разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат да бъдат наблюдавани.
"Народната обсерватория в Димитровград е създадена с идеята да популяризира астрономията, като осигурява достъп до небесното знание както за ученици, така и за всички граждани, проявяващи интерес", обяснява Кокотанеков. Планетариумът е открит през 1962 г. и е първият не само в България, но и на Балканския полуостров. Създаден е с амбицията да покаже изкуствено небе, а използваният апарат за визуализация е произведен именно в Димитровград от архитекта, който проектира сградата.
Тази уникална технологична разработка е служила в продължение на близо десетилетие и до днес остава сред най-ценните исторически находки на обсерваторията. "Това е един от малкото планетариуми в света, изработен не от специализирана фирма, а от любители – факт, който го прави още по-ценен и го включва в световните списъци на планетариуми," допълва Кокотанеков.
Емблематичен за обсерваторията е и паметникът на нейния патрон – Джордано Бруно, един от малкото паметници на философа и учен в световен мащаб. "Паметникът подчертава идеята за свободата на мисълта и стремежа към научно познание, която стои в основата на астрономията," споделя директорът.
Тази вечер и през целия януари небето предлага уникално представление, достъпно както за професионалисти, така и за любители. "Венера ще блести силно на югозапад малко след залеза, около 18:15 – 18:30, ако небето е ясно. До нея ще бъде Сатурн, а високо на юг-югоизток ще се вижда Юпитер," казва Кокотанеков. Обсерваторията е оборудвана както за наблюдение с невъоръжено око, така и с телескопи, които позволяват да се открие още повече от красотата на Вселената.
Слушайте!
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg