Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камерунската писателка и активистка Джаили Амаду Амал в България

Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от 18.30 ч. във Френския институт и конференцията "Момичета с мисия образование" на 23 януари от 9.30 до 13.30 ч. в Интерпред, зала "София".

Джаили Амаду Амал придобива световна популярност със своите произведения, които се занимават с темите за правата на жените, социалната несправедливост и трудностите, пред които са изправени африканските жени. Тя е автор на няколко романа, които са възприемани като мощен инструмент за промяна и осведоменост относно социалните проблеми в Северна Африка. Универсалните послания на нейните книги са насочени към промяна и предприемани на конкретни действия за защита правата на жените и отекват по целия свят.

Писателката активно участва в различни инициативи по проблемите за принудителните бракове, домашното насилие, правата на децата и образованието на момичетата в Африка. Тя е посланик е на добра воля на "УНИЦЕФ" и основател на феминистката организация "Жените на Сахел", която осигурява образование за момичета и достъп до книги — нещо, което има съществено значение в собствения ѝ живот.

Амал е първата жена от Африка, носител на престижната френската награда "Гонкур на гимназистите". Наградата получава за ключовия си роман "Жени, лишени от търпение", който излиза на български език в навечерието на гостуването ѝ в София.

Книгата разгръща съдбата на три жени от Северен Камерун, за които е отредена само една роля на покорна съпруга на мъж, който те не са избрали, в брак, който им е наложен от много ранна възраст. Това е литературният бунт на Джаили Амаду Амал, която знае, че има надежда, въпреки огромните трудности. И тази надежда се нарича образование.

Анна Методиева от Френския институт и Сияна Колибарова от българското издателство на Джаили Амаду Амал разказаха в "Артефир" за предстоящите събития и темите, които разглежда в творчеството си камерунската писателка.


Началото на инициативата "Нощ на четенето" е поставено от Министерство на културата на Франция през 2017 г., за да популяризира удоволствието от четенето. Събитието се организира в библиотеки, медиатеки, книжарници, в които се провеждат разнородни активности, насърчаващи четенето.

Снимки - издателство "Ентусиаст"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Връзка между човек и природа в новата изложба на Нора Ампова

"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..

публикувано на 15.04.25 в 12:55

Фотография и живопис в диалог: "Конвергенция" в Музея на фотографията

В Музея на фотографията в Казанлък днес се открива изложбата "Конвергенция" , включваща живопис и фотография от визуалните артисти Калия Калъчева и Калоян Николов. "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на Калоян Николов и Калия Калъчева, които обединяват усилията си, за да изследват връзката между фотографията и живописта...

обновено на 15.04.25 в 10:04

"Портрет" – две артистични визии в галерия "Нирвана"

Днес от 18:30 часа в софийската галерия "Нирвана" се открива изложбата "Портрет" – съвместен проект на художниците Лариса Илиева и Николай Панайотов .  Двамата творци представят своите различни гледни точки към портретния жанр, като в творбите си пресъздават както автопортрети и образи на хора от своето обкръжение, така и исторически личности...

обновено на 15.04.25 в 09:46

"Лоши учители": личната история на Винченцо Фуоко

От всичко, което се случва около нас и често въпреки нас, някак е трудно човек да на се запита какво право има някой да накърнява нечие чуждо достойнство. Да нанася удари, буквални и преносни, по личността. Особено ако тя е едва формираща се. Темата за домашното насилие, за съжаление, е от темите без срок на годност. Това потриса, стиска за гърлото и..

публикувано на 15.04.25 в 09:25

Владимир Карамазов с фотографска изложба от затворническите килии

Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е индивидуалното тълкуване за свободата и житейските ситуации, които ни ангажират с преразглеждане на дефиницията за понятието. 81 фотографии, видео, аудиоинсталации, автентични предмети и обекти от..

публикувано на 14.04.25 в 17:35