Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решението на Тръмп за СЗО: Временна заплаха или дългосрочна промяна?

| обновено на 29.01.25 в 13:13
Доналд Тръмп
Снимка: БТА

Американският президент Доналд Тръмп заяви в събота в Лас Вегас, че може да обмисли възможността САЩ да се върнат в Световната здравна организация (СЗО), съобщи Ройтерс. Тръмп направи това изказване само няколко дни след като обяви оттеглянето на САЩ от СЗО заради това, което определи като несправяне с пандемията от Covid-19 и други международни здравни кризи. Напускането е насрочено за 22 януари 2026 г.

Журналистът Петър Галев коментира темата в ефира на Lege Atris, като изрази съмнения относно това дали излизането на САЩ от СЗО действително ще се осъществи.

Галев припомни, че още по време на първия си мандат Тръмп обмисляше подобен ход. Причината за това е неговият бизнес-ориентиран подход и убеждението, че мерките, предприети по време на пандемията, не са донесли реални здравни ползи, а са довели до сериозни икономически затруднения. Според него именно това е основният аргумент на Тръмп за евентуалното излизане на страната от организацията.

Световната здравна организация е създадена през 1948 г. като част от Организацията на обединените нации и ежегодно отбелязва своята годишнина на 7 април – Световния ден на здравето. Организацията разполага с бюджет от около 7 милиарда долара годишно, от които САЩ допринасят с приблизително 1 милиард. Тези средства не произхождат единствено от американския държавен бюджет, а включват и доброволни дарения, като значителен принос има фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.

Излизането на САЩ безспорно би представлявало сериозен финансов удар за СЗО, но Петър Галев изрази надежда, че екипът от експерти в новата американска администрация ще успее да убеди президента в значимостта на организацията. Според него финансовият принос на САЩ, който възлиза на около 270 милиона долара годишно, не е значителна сума за страната, но ролята на СЗО в справянето със световните здравни кризи е трудно оспорима.

Галев подчерта, че СЗО има значителни успехи в глобалното здравеопазване. Благодарение на нейното участие човечеството успешно е елиминирало едрата шарка, като последният регистриран взрив е бил през 1972 г. в Югославия. Друг значим успех е значителното намаляване на случаите на полиомиелит, макар че на места все още се регистрират огнища поради лоши ваксинационни практики. Днес организацията се фокусира върху борбата с маларията и туберкулозата – заболявания, които остават сериозен здравен проблем, особено в контекста на климатичните промени, които водят до разпространение на преносими от комари болести в Европа.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05