Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блиц-кръгла маса за визуалната грамотност – импровизиран диалог между експерти

| обновено на 31.01.25 в 11:18
Снимка: www.uni-sofia.bg

Културният център на Софийския университет и Институтът за съвременно изкуство–София организират блиц-кръгла маса "Визуалните: грамотност, изкуство, култура" с участието на художници, куратори, преподаватели и студенти, както и с випуска на School4artists 3/2024. Модератор и автор на формата е Лъчезар Бояджиев.

Идеята на блиц-кръглата маса е да въведе многобройни, но кратки и бързо изказани възгледи и заявления по темата за визуалната грамотност от страна на група участници, които нямат предварително подготвени изказвания, но имат солиден опит в работа с визуалното в света днес. Модераторът действа динамично и посочва участниците, като им задава въпроси и настоява да получи бързи импровизирани, но компетентни отговори.

Визуалната грамотност – ключът към разбирането на съвременния свят

Всеки ден очите ни се сблъскват с безброй образи – от рекламни кампании и инфографики до изображения и видеосъдържание в дигиталните платформи. Тези визуални елементи играят съществена роля във формирането на общественото мнение, поведенческите модели и дори културните и политическите нагласи. В този контекст визуалната грамотност се превръща в едно от най-важните умения за съвременния човек. Именно на тази тема беше посветена блиц-кръглата маса „Визуалните: грамотност, изкуство, култура“, организирана от художника Лъчезар Бояджиев, който в ефира на "Нашият ден" представи своята гледна точка за значението на визуалната грамотност в модерния свят.

Какво представлява визуалната грамотност?

Според Лъчезар Бояджиев визуалната грамотност се различава съществено от всички останали видове грамотност – езикова, научна, музикална. Тя не е вродена способност, а придобит набор от инструменти за ориентация в заобикалящия ни свят. Разбирането на визуалните кодове и символи изисква умения, които помагат не само за възприемането на изображенията, но и за тяхното критично осмисляне.

"А-фантазия" – феноменът на невъзможността за визуализация

В рамките на кръглата маса Бояджиев въвежда концепцията за "А-фантазия" – термин, който добива популярност през последните няколко години. Този феномен се отнася до факта, че приблизително един на 50 души не притежава вътрешно око и не може да визуализира образи в съзнанието си. Например, ако някой му каже да си представи зелена ябълка, той няма да успее да я "види" мисловно.

Различните хора визуализират по различен начин – някои могат да си представят обекта с изключителна детайлност, докато други възприемат само абстрактно представяне на образа. Онези, които изобщо не могат да визуализират, мислят концептуално, като за тях думата "ябълка" е много по-значима от самия ѝ образ. Това откритие предизвиква интересни въпроси относно начина, по който хората разбират и интерпретират визуалната информация.

Диалог или многолог?

Лъчезар Бояджиев подчертава, че неговата цел не е просто диалог, а "многолог" – разговор с множество гледни точки, който да обогати разбирането за визуалната грамотност и нейната роля в съвременното общество. В свят, доминиран от визуални послания, способността да ги тълкуваме и анализираме е от решаващо значение за критичното мислене и културната ни ориентация.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46