Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мадам Бътерфлай" от Виена

10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро
Снимка: Wiener Staatsoper

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти.

Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид Беласко. Докосва го дълбоко именно личната драма на нещастната японска девойка. Работа по творбата започва през 1901 г., но често се налага да спира. Проявява интерес към културата на Япония и се консултира с известната японска актриса Сада Яко, както и със съпругата на японския посланик. Премиерата е на 17 февруари 1904 г. в Миланската Скала, но е пълно фиаско и това води до преработка на някои от сцените. В новия вид е играна същата година на 28 май в Бреша. Това вече е триумфа на "Мадам Бътерфлай". През 1906 г. е поставена в "Ковънт Гардън" - Лондон, а на следващата в "Опера комик" - Париж.
Марина Ребека
За военноморския лейтенант Бенджамин Франклин Пинкертон бракът му с Чо-Чо-Сан, известна като Пеперудата, е неангажиращо удобство по време на престоя му в Нагасаки. От друга страна, Чо-Чо-Сан приема брака много сериозно, приема християнската вяра и плаща жесток данък – семейството я проклина и изоставя. Творбата показва явния културен сблъсък между принципите на два свята, между културата на Изтока и Запада.

Марина Ребека и Джошуа Гереро
Изпълнителски състав:
• Чо-Чо-Сан (мадам Бътерфлай) – Марина Ребека (сопран)
• Сузуки, нейна прислужница – Дария Шушкова (мецосопран)
• Бенджамин Франклин Пинкертон, лейтенант от американския флот – Джошуа Гереро (тенор)
• Шарплес, посланник на Щатите в Нагасаки – Стефан Астахов (баритон)
• Горо, сватовник – Матеус Шмидлехнер (тенор)
• Принц Ямадори – Александър Илвакин (баритон)
• Будистки монах, чичо на Чо-Чо-Сан – Евгений Солодовников (бас)
• Якусиде, другият чичо на Чо-Чо-Сан – Юрай Кучар (бас)
• Имперския комисар – Андрей Максимов (бас)
• Официалния секретар – Олег Залицкий (бас)
• Майката на Чо-Чо-Сан – Кристина Агур (мецосопран)
• Лелята – Анна Лах (сопран)
• Братовчедка – Мария Изабел Сегара (сопран)
• Кейт Пинкертон – Анита Монсерат (мецосопран)
Хор и оркестър на Виенската държавна опера
Диригент – Джампаоло Бизанти

Снимки - Wiener Staatsoper / Michael Pöhn

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Археологическият музей в Сандански в действителната и виртуална реалност

Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан.  В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..

обновено на 03.05.25 в 15:59

Розенкранц и Гилденстерн оживяват в Народния театър

Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..

публикувано на 03.05.25 в 09:05
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07

Литературният кораб на 90-те

Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..

публикувано на 02.05.25 в 14:30