Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.
Какво показаха президентските избори в Беларус? Разговор в "Мрежата" от Варшава с беларуския журналист – международник от Полската обществена телевизия, Александър Папко. Преводът в ефир е на Владимир Бернер.
Безалтернативите избори
"Освен, че мога да ги назова " безалтернативни", мога да кажа, че не бих нарекъл тази процедура "избори", тъй като в тях нямаше нито съревнование, нито преброяване на гласовете. Това беше процес на предоставяне на Александър Лукашенко на нова легитимност. Процес, с който Лукашенко се опитва да докаже на обществото своята легитимност и най-важното да докаже на международната общност, че е правомощен водач на Беларус. Защо му е необходимо, това е друг въпрос. Хората, които не са съгласни с него, са или в изгнание или в затвора." /..../
Репресиите
"Ако говорим за репресиите, то трябва да кажем, че те продължават и досега, а ако говорим за репресиите срещу журналисти, то по-голямата част от обществено-политическите журналисти са напуснали страната още през 2021 година, но сега в затворите има повече от 30 журналисти и около 400 журналисти, почти цялата гилдия в Беларус бяха принудени да емигрират. Извън страната те възстановиха своите издания и се опитват да работят от Литва, от Полша, от други страни."
Борба за демокрация
"Гражданското общество в Беларус, хората, които са обществено активни, се стараят да не влизат в полезрението на властите, те се опитват да се намират в максимално безопасно състояние, въпреки че през последните пет години властите закриха почти половината неправителствени организации в Беларус, а журналистите отвън се опитват да обясняват на гражданите на Беларус процесите, които протичат, икономическото състояние, въпросите на външната политика и това е трудно, тъй като непрекъснато се води пропаганда от страна на Лукашенко.
Ако споделите информация, която сте получили от Белсат, която е позиционирана в Полша, вие рискувате да получите съответното наказание и дори да бъдете вкарани в затвора, въпреки това хората разпространяват независими новини. Въпросът е не в това да се получат новини, а да се разкаже за какво става въпрос, какви са събитията, смисълът на нещата, и тази непропагандна информация, това неофициозно разпространяване на информация е нашата цел." /.../
Москва, Киев, Варшава – погледът към Беларус
"Това са три различни погледа към беларуското общество. Полша много категорично разделя властта на Лукашенко от беларуското общество. Прави се аналогия между положението в Беларус и положението в Полша по време на социализма. Там се разбира, че режимът е изключително непопулярен, държи се на военната сила, на репресиите – точно както в Полша след въвеждането на военното положение след 1981 година – и се изпитва симпатия към беларусите.
В Москва не разглеждат изобщо беларуското общество и имат предвид единствено Лукашенко. Там има една стереотипна представа, като за най-верния съюзник в лицето на Александър Лукашенко, и трябва да кажа, че Украйна също гледа към Беларус през призмата на Александър Лукашенко, след като той предостави територията на страната за нападение срещу Украйна. Гражданите на Украйна, мнозина, упрекват беларусите, че не са се вдигнали, че не са въстанали и не са се хвърлили под танковете."
Най-добрият приятел на Лукашенко
"Това, разбира се, е Владимир Путин. Личните отношения между диктаторите могат да бъдат твърде сложни, но Лукашенко без тази помощ – политическа, икономическа и логистична – не би могъл да остане на власт."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – .личен архив
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg