На 3 февруари в пространството за съвременно изкуство и изследвания Swimming Pool от 18:30 ч. ще се състои публична лекция на тема "Фабриката днес: Пресечни точки между глобалната индустрия и локалния контекст в Индустриален парк Куклен".
Гост в "Нашият ден" е Ина Вълканова, архитект и урбанист, създател на платформата "Градоскоп", насочена към преоткриването и трансформирането на градски пространства.
Вълканова разказва за своето 5-годишно изследване върху една от най-големите индустриални зони в страната – Тракия икономическа зона и ефекта на съвременната индустрия върху градската среда. Инициативата се фокусира върху Индустриален парк Куклен и въз основа на задълбочени изследвания и градски интервенции има за цел да разбере възможностите за трансформиране на глобалната индустрия в посока по-голяма социална отговорност и екологична устойчивост.
По думите на Вълканова изследването започва преди години като културен проект – изложба заедно с фабрики в периферията на Пловдив за това как индустрия и град си взаимодействат.
Характерно за индустриалната дейност в района е това, че тя е високотехнологична, свързана с процеса на автоматизация. Изненадващо за Вълканова е било откритието, че автоматизацията не премахва необходимостта от човешко участие.
"Технологията не замества хората. Много сме далеч от момента, в който ще сме абсолютно зависими от машини. Наистина е важно да преосмислим как функционриаме с машините, защото човешката ръка е нещо изключително важно и нужно", заявява гостът.
Вълканова се е включила лично в работата на поточна линия във високотехнологична фабрика, произвеждаща автомобилни фарове.
Изследването е поставило специален фокус върху връзката на ландшафта с фабриката и начина, по който местната екосистема взаимодейства с привнесените елементи.
Проектът цели да провокира компаниите да създадат по-подходяща екосистема, да се стремят към по-богато биоразнообразие и по-естествено и благоприятно взаимодействие с околната среда.
Засега изследването е академично, но Вълканова планира да издаде книга за по-широк кръг читатели, както и да придвижи работата към един по-практичен етап на сътрудничество със заинтересовани компании.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg