"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали", споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте. Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка.
А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" имат удоволствието отново да представят Басеку Куяте и Ами Сако в София 6 години след първия им концерт у нас през 2019 г., когато двамата излязоха на по-голяма сцена с групата си Ngoni Ba. Този път обаче концертите се два – на 7 февруари (петък) и после на 8 февруари (събота), тъй като желаещите да ги гледат и слушат са много, а форматът е камерен.
Наследник на стара грио традиция ("грио" са пазителите на колективната памет, музиканти, разказвачи, церемониални фигури в Западна Африка – б.а.), Басеку е първият от рода Куяте, който електрифицира традиционния инструмент нгони ("прадядото на китарата") и най-известният в света виртуоз на този инструмент.
Роден е в Гарана, Мали на около 60 км от град Сегу, а в столицата Бамако живее от края на 80-те години. Можем да чуем нгонито му освен в неговите собствени албуми, издавани през годините от Out Here Records и Glitterbeat, още в записи на Али Фарка Туре, Вийо Фарка Туре, Тумани Диабате, Тадж Махал, Ди Ди Бриджуотър, проекта Africa Express на Деймън Олбърн, "Афрокубизмо" (заедно с Елиадес Очоа, Тумани и Джелимади Тункара), Бела Флек и множество други любими музиканти.
Новият албум Djudjon (L'Oiseau de Garana), който представят двамата с Ами Сако, беше избран за №1 в World Music Charts Europe през месец август 2024. Той е първият наистина съвместен проект на двамата, като Басеку и Ами са пълноправни съавтори.
В София, в зала "Сингълс" на НДК (вход А4 - дясно), двамата ще имат два последователни камерни концерта (както вече "Аларма" и "Афровизия" направиха с концертите на "туарегския Джими Хендрикс" Бомбино миналата пролет) за по 150 души в два последователни дни.
Концертите на 7 и 8 февруари се организират с медийната, логистична и всецялостна подкрепа на екипа на "Ронг Фест" и Центъра за африкански култури "АфриКая". И двете вечери вратите на залата отварят за публика в 21.00 ч., като на 7 февруари концертът започва в 21.30 ч., а на 8 февруари – точно в 22.00 ч.
А тази вечер (понеделник, 3 февруари) след новините в 23.00 ч. предаването "Аларма" на програма "Христо Ботев" гостува на живо в "Пулсиращи ноти" по "Хоризонт" с редки студийни и документални записи на Басеку Куяте и Ами Сако и интервю с двамата.
Фотография на плаката: Каролина Вайехо
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg