Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите в психичното здравеопазване – анализ на трагедията в центъра на София

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

| обновено на 05.02.25 в 13:33
д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: БГНЕС

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България.

Според д-р Гълъбова жената е била на лечение преди четири години. В такива случаи, когато състоянието на пациент с психоза се подобри в рамките на месец и половина – два, той бива изписан. Проблемите обаче започват след това. В България липсва ефективна система за извънболнична грижа за психично болните. Въпреки че медикаментите за лечението на тези заболявания са безплатни и достъпни, психосоциалната рехабилитация на пациентите остава сериозно занемарена.

Един от основните проблеми, според Гълъбова, е липсата на дневни центрове за психично болни, които трябва да бъдат поне по един във всяка община. Освен това в България няма достатъчно арт терапевти и психолози, които да работят с пациентите и да им помагат в процеса на ресоциализация. Липсва и законодателство, което да задължава работодателите да наемат хора с психични заболявания, което допълнително утежнява положението на тези пациенти след напускането на лечебните заведения.

Друг сериозен проблем е липсата на "водещи на случаи" – социални работници, които да поемат по 10-12 пациента и да изграждат с тях доверителна връзка. Тези специалисти би трябвало да имат ангажимент към пациента и да подпомагат неговата интеграция в обществото. Създаването на подобна система изисква значителни финансови средства, тъй като включва висококвалифицирани специалисти, които трябва да получават адекватно заплащане.

Д-р Гълъбова подчерта, че никой не е застрахован от тежки психични заболявания, които често започват в млада възраст. При обостряне на състоянието пациентите попадат в лечебни заведения, които въпреки лошата си материална база разполагат с висококвалифицирани специалисти. Там състоянието им може да бъде овладяно в рамките на 45-50 дни, до степен, в която могат да се върнат в обществото. Проблемът е, че в извънболничните заведения, освен семейството, никой не поема отговорност за тези хора. Семействата на психично болните обаче често се изтощават от дългогодишния процес на грижа и контрол върху състоянието на близките си. В резултат на това, след изписването си, пациентите често биват изолирани от обществото.

Според д-р Гълъбова без комплексен подход, включващ социална и трудова интеграция, психосоциална рехабилитация и адекватна подкрепа от обществото, подобни трагични случаи могат да се повтарят.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31