Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Антоанета Тончева

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Делото се отнася до заплащането с публични средства на лекарствени продукти, медицински изделия и медицински храни

Снимка: Организацията

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева, генетик и член на сдружението "Общност Мостове".

Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето.

През януари 2024 година сдружение "Общност МОСТОВЕ" е сезирало Комисията за защита от дискриминация (КЗД) относно дискриминативните ограничения и неравното третиране на различни групи пациенти, заложени в чл. 82 от Закона за здравето и Наредба № 2 от 27 март 2019 г. за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане.

Делото е спечелено, като КЗД е дала препоръка да се адаптира законодателството за нуждите на дискриминираните пациенти.

Въпросната Наредба № 2 регулира правилата в звеното от НЗОК, заместващо закрития Фонд за лечение на деца в чужбина. По думите на д-р Тончева наредбата е ограничаваща както по възраст, така и по видове заболявания.

Парантералното (венозно) хранене на пациенти над 18 г., както и осигуряването на екзотични медицински храни, необходими на хора с редки метаболитни заболявания, не са в списъците на НЗОК и няма механизъм, по който държавата да подпомогне скъпите нужди на пациентите, изтъква д-р Тончева.

Пробив е постигнат по отношение на малнутрицията (недохранване) – състояние, при което някои хора трябва да се хранят през тръбичка. И тук, по думите на д-р Тончева, е проявена дискриминация, тъй като НЗОК поема храните на пациентите над 18 г. единствено ако става въпрос за хранене през тръбичка – това далеч не покрива всички заболявания, състояния и нужди.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35