Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел.
Вие сте не само изпълнител, но и учител и ментор на много млади музиканти. Как балансирате тези различни аспекти на вашата кариера?
- За професионален изпълнител, преподаването е много важно, защото можете да предадете опита си, особено върху репертоара, който свирите на концерт. Имате истинска представа къде са трудностите на произведението. Така че е важно учителят да даде този опит на учениците и да им даде също ентусиазма и любовта към музиката, не само техническите неща на инструмента. Също така, те могат да научат не само вашия успех, но и вашето разочарование, вашите съмнения и грешки през живота ви.
Кое според вас е най-голямото предизвикателство за младите флейтисти днес?
- Флейтата е прекрасна. Тя вече е навсякъде по света. Пазарът е доста пълен с добри флейтисти. Те просто идват от Китай, Япония, Корея, Африка. Прекрасни музиканти, инструменталисти. Сега с глобалната техническа информация е много лесно да поддържате връзка онлайн с целия свят. Казвам на младите флейтисти просто да вярват в това, което правят. Ако имат страст просто да я следват. Животът по някакъв начин ще им отговори коя е правилната посока.
Имали сте много концерти в България, но ще свирите със Софийската филхармония за първи път.
- Да, за първи път с Филхармонията и за първи път в зала България.
Какво ви вълнува най-много в това сътрудничество?
- Първо, запознанството с музикантите от Филхармоничния оркестър. Срещата с диригента Орхан Шаллъел, той идва от Турция и знам, че е известно име.
И да обменя с тях моята гледна точка или интерпретация. Също се вълнувам да се срещна с българската публика в тази красива зала, която обикновено е пълна с хора. Хора, които обичат музиката и се надявам да дойдат и на моя концерт.
Унгарската пасторална фантазия от Франц Доплер е любима пиеса за флейтистите. Каква е вашата лична връзка с това произведение?
- Не само не само за флейтистите. Тя е любима творба за много, много хора, които обичат музиката. Но разбира се, тъй като Доплер е флейтист, той знае как да напише композиция за флейта. И разбира се, като флейтист, това е една от пиесите, които имаме в репертоара, заедно с фантазията за Кармен. Тя също е репертоар за флейта, който е много известен. И двете произведения са много популярни. Предполагам, че много флейтисти ще бъдат в публиката и ще очакват трудните пасажи, само за да видят как се справям с тях.
Публиката ще чуе "Танц на комедиантите" от Сметана, Брилянтна фантазия по теми из "Кармен" на Бизе/Борн и Симфония №1 в сол минор на Чайковски. Как подхождате към тълкуването на толкова разнообразна програма?
- Просто ме е грижа за композитора, зад това стои намерение. И разбира се, когато дойде ред на Хабанера, трябва да помня, че има съблазнителна линия. И аз също се опитвам да съблазня публиката с тази песен. А Доплер носи различните цветове, тъмно и бяло, силно и тихо, опитвам се да направя различни нюанси.
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..
От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..
Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg