Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рискувай и се надявай: Един живот в четири действия

Алфред Фосколо (вляво) и Емил Янев
Снимка: Калина Станева

В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо.

Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война.

Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със семейството си живее в Париж, където завършва право и българска филология. След 1958 посещава редовно България. Арестуван през лятото на 1968 г., той е осъден е на 15 г. затвор за разпространение на позиви с демократично съдържание. Освободен е през 1971 като чужд гражданин и екстрадиран от България. През 80-те години заедно с политемигрантите Петър Бояджиев и Антон Машев създават фондация "Диалог" във Франция за защита на опозицията и огласяване на Запад на българската кауза. Приел българско гражданство през 2002 г., той често пребивава в страната. Сега се е посветил на осветляването на комунистическото минало на България.

За разлика от литературния прототип Едмон Дантес, Фосколо е потомствен граф и във вените му освен френска и българска, тече и венецианска кръв – негов предшественик е изтъкнатият представител на италианската и европейска култура – поетът и писателят Уго Фосколо, на чието име са кръстени улици навред из Апенините.

Конкретен повод за гостуването на Фосколо в "Трамвай по желание" е мемоарната му книга "Направих каквото можах", издадена наскоро и на български език. Преди дни книгата бе представено на столичните читатели от известния френски историк Стефан Куртоа – съставите на "Черна книга на комунизма", който е и автор на предговора към творбата на Фосколо.

Биографията на Фреди е приключенски роман, който в много отношения наподобява "Граф Монте Кристо" на Дюма. "Накратко, разказът, който предоставям на читателя, е едно по-скоро романизирано есе, отколкото роман, една фикция, в която всичко (или почти всичко) е истина. И сега, след като съм го предупредил, му поверявам грижата да оцени (или не) стойността и истинността му", обяснява Фреди. И добавя: "Не идеологии, реалният социализъм ме направи антикомунист".

За европейските читатели ще добавим, че "Направих каквото можах" най-напред излиза на френски език в Люксембург през 2022 г.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дамян Дамянов, направен от свобода и любов, вдъхнови конкурс и изложба в Русе

Днес (14 февруари) в Русенския университет "Ангел Кънчев" ще се състои тържественото награждаване на победителите в конкурса за поезия и проза на тема "Любов! Тя може всичко да реши. / Тя може сто пъти да сътвори земята / и сто пъти за миг да я руши." Конкурсът е вдъхновен от поезията на Дамян Дамянов. По случай 90-годишнината от рождението на..

публикувано на 14.02.25 в 11:29
Малина Томова

Съхранена поезия от Малина Томова

"Преселница" е новоизлязла книга със стихотворения на Малина Томова (1950-2011) под съставителството на Иван Цанев. Поводът е 75-годишнината от рождението ѝ. В своето пояснение за това издание Иван Цанев пише:  "Много се надявам пловдивските приятелки на Малина от кръжеца "Метафора" да си припомнят съхраненото между кориците на "Преселница". Очаквам..

публикувано на 14.02.25 в 11:15
Ивайло Гандев в ролята на Пато Дули в спектакъла „Кралицата на красотата“

Ивайло Гандев с номинация "Икар" за поддържаща мъжка роля

Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актьорът Ивайло Гандев е номиниран в категорията за поддържаща мъжка роля. Номинацията е за ролята на Пато Дули в спектакъла "Кралицата на красотата" ("Бившата мис на малкия град") от Мартин Макдона –..

публикувано на 14.02.25 в 11:05

На живо от Берлин, където киното говори на всички езици

Сред зимния хлад на февруарския Берлин от вчера киното диша и говори с всички езици на света. Започна 75-то издание на Международния кинофестивал Берлинале – пространство за разказване на смели истории, които разтърсват и променят. В "Нашият ден" от Берлин се включва журналистът Юлия Владимирова , за да сподели впечатления от откриващата..

публикувано на 14.02.25 в 09:19
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Има ли постигане любовта?

Това трябваше да е разговор за театър и литература, но всъщност е разговор за любовта. Театралният режисьор и писател Йордан Славейков е събеседник в "Нашият ден" на 14 февруари. "В мен се борят романтик и циник, но аз вярвам, че няма по-голяма сила от любовта и от всички неведоми пътища на сърцето, през които ние стигаме до нея" ,  твърди..

публикувано на 14.02.25 в 08:52