Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Димитър Маринов: Близо 99% от населението на България има достъп до аптека в рамките на 30 минути

Снимка: Български фармацевтичен съюз

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките.

Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България.

По думите на Маринов Българският фармацевтичен съюз напомня позицията си, тъй като има внесен проект за Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, който предвижда поставянето на такива автомати.

Маринов заявява, че това решение не само няма да подобри, но ще влоши достъпа до лекарства на населението, понеже аптеките в икономически непривлекателните райони ще затворят.

Близо 99 % от населението на България има достъп до аптека в рамките на 30 минути. Нашите показатели са по-добри от средните за ЕС. На четвърто място сме по брой аптеки на глава на населението, но повечето са концентрирани в гъстонаселените райони, изтъква Маринов.

Председателят на съсловната организация съобщава данните за постигнатото през  изминалата година по отношение подобряване достъпа до фармацевтични услуги в страната. Има 6 новооткрити аптеки в отдалечени райони, 4 – в труднодостъпни райони, 41 нови аптеки изпълняват дейности с НЗОК и 15 нови аптеки функционират като денонощни. Въпросните обекти не се намират в големи градове, а в населени места със затруднен достъп, подчертава Маринов.

"Предлагаме и настояваме за много малко целево увеличение от два милиона и до края на годината няма да има областен град в България, в който да няма денонощна аптека, работеща с НЗОК", заявява Маринов.

Гостът коментира и проблема с достъпа на някои аптеки до определени лекарствени продукти – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05