За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията.
Почти нищо, обаче, не се знае за Алберт Коен – един от най-кратко задържали се на поста си директори. А е бил сред най-известните журналисти публицисти, белетристи и кинокритици. Под негово ръководство в-к "Народна младеж" от седмичник се превръща във всекидневник. След приключването на мандата му като кореспондент на БТА в Париж става главен редактор на списание "Българско фото". В края на 1966 година е назначен за директор на Българското радио и остава на този пост до средата на 1967-а.
Причина за уволнението на Алберт Коен от поста директор на Българското радио е, че разрешава по новините да се съобщава информация за Шестдневната война между Израел и трите арабски държави: Египет, Сирия и Йордания – нещо, за което дори тогавашната ТАСС не съобщава.
За журналиста, белетриста и критика Алберт Коен в "Познати и непознати" разговаряхме с проф. Алберт Бенбасат. Започнахме с документален запис от обръщението на някогашния директор на Българското радио към колегите му.
Повече за малко познатия журналист, белетрист и критик Алберт Коен можете да прочетете тук.
Екипът на предаването благодари за съдействието и на колегите от списанието за еврейска история, изкуство, култура La Estreya.
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg