За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията.
Почти нищо, обаче, не се знае за Алберт Коен – един от най-кратко задържали се на поста си директори. А е бил сред най-известните журналисти публицисти, белетристи и кинокритици. Под негово ръководство в-к "Народна младеж" от седмичник се превръща във всекидневник. След приключването на мандата му като кореспондент на БТА в Париж става главен редактор на списание "Българско фото". В края на 1966 година е назначен за директор на Българското радио и остава на този пост до средата на 1967-а.
Причина за уволнението на Алберт Коен от поста директор на Българското радио е, че разрешава по новините да се съобщава информация за Шестдневната война между Израел и трите арабски държави: Египет, Сирия и Йордания – нещо, за което дори тогавашната ТАСС не съобщава.
За журналиста, белетриста и критика Алберт Коен в "Познати и непознати" разговаряхме с проф. Алберт Бенбасат. Започнахме с документален запис от обръщението на някогашния директор на Българското радио към колегите му.
Повече за малко познатия журналист, белетрист и критик Алберт Коен можете да прочетете тук.
Екипът на предаването благодари за съдействието и на колегите от списанието за еврейска история, изкуство, култура La Estreya.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg