Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на артистите в България възобнови членството ни в ITI

Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона

Тематична конференция под наслов "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона" се проведе в Американския център на Столична библиотека на 12 и 13 февруари. Конференцията ознаменува и възстановяването на членството на България в ITI – Международния театрален институт.

Бекет и Кафка са изключително важни фигури за развитието на театралния език и театралната култура в световен мащаб. Затова и конференцията бе посветена на две ярки годишнини и на техния отзвук на българската театрална сцена.

През 2023 г. театралният свят отбеляза 70 години от премиерата на емблематичната пиеса на Самюъл Бекет "В очакване на Годо“ (състояла се на 5 януари 1953 г. в малкия театър "Вавилон“ в Париж), която поставя начало на театъра на абсурда. В цяла Европа тази годишнина беше ознаменувана с множество нови постановки на текстовете на Бекет, като само в България се появиха спектаклите "В очакване на Годо" на Театър "Българска армия“, "О, щастливи дни“ и "Последната лента“ на ТР "Сфумато" и още няколко други представления на различни компании и индивидуални артисти.

През 2024 г. пък се навършиха 100 години от смъртта на друг голям модернист и предшественик на абсурдизма – Франц Кафка. Театралните сцени бързо добавиха към продукциите по Бекет и много театрални адаптации на знаменитите прозаични работи на Кафка – "Процесът“, "Метаморфозата“, "Замъкът“.

Целта на конференцията бе да коментира спектаклите по текстове на Кафка и Бекет, появили се у нас през последните няколко сезона, като открои кои от техните заглавия са привлекли вниманието на съвременните театрали и как те трансформират и говорят за проблемите, кризите и катаклизмите на човека и света днес. В нея участваха театрални теоретици и специалисти, както и членове на екипите, създали коментираните представления като: Маргарита Младенова и Иван Добчев, Иван Урумов, Боян Крачолов, Камелия Николова, Калина Вагенщайн, Катя Петрова, Валерия Вълчева, Албена Тагарева и др.

Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир” с театроведа Деница Езекиева от Cъюза на артистите в България.

Снимка – САБ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29
Захари Захариев

Поетът, писател, философ и градинар Захари Захариев

Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..

публикувано на 02.04.25 в 13:01
документалният филм

Дългогодишна любов в писма представя документалният филм "Писма до... и обратно"

Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест.  Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..

публикувано на 02.04.25 в 11:55
Илюстративна снимка

Маратон на четенето 2025 започва с изненади

С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте! 

обновено на 02.04.25 в 11:53