Издадоха "Баумгартнър" – красив роман за любовта, паметта и загубата, дело на обичания Пол Остър, който си отиде през април 2024 година. Преводач на българското издание е Жечка Георгиева.
Романът е последната творба на големия американски поет, писател, преводач и режисьор, автор на 25 романа и удостоен със също толкова американски и международни награди. Сай Баумгартнър, преподавател по философия и писател, седемдесетгодишен вдовец, се впуска във вълнуващо пътешествие в собствената си памет. Роман с отворен финал, "Баумгартнър" е задълбочен и затрогващ анализ на любовта, на скръбта по любимото същество, на настъпващата старост, поглед в миналото, което определя настоящето и от което зависи бъдещето, дори когато е проблематично.
Пол Остър (1947-2024) е сред най-достолепните имена в съвременната американска проза. За последните три десетилетия той е белязал безвъзвратно върховете на постмодерната литература в нейния едновременно смущаващо интелектуален, но и дълбоко човешки триумф. След като "изобретява самотата” с първото си литературно произведение, Остър създава прочутата "Нюйоркска трилогия" – три своеобразни детективски истории за тънката граница между лудостта и нормалността, между целостта на една идентичност и нейната разруха.
Романи като "Музика на случайността", "Книга на илюзиите“, "Тимбукту” и "Левиатан” маркират неуморното търсене по магистралите на най-опасната спирала, която има само една посока – към сърцевината на човешкото.
През 2018 г. на български език излезе "4 3 2 1" – монументална творба, определена от критиката като "изумителен шедьовър” и "най-внушителния, удовлетворителен и сърцераздирателен роман” на големия американски автор. А през 2024 г. за пръв път на българския пазар се появи романът на Остър "Сънсет Парк“, който проследява надеждите и страховете на група незабравими герои.
Димитрина Кюркчиева разговаря с Десислава Желева от наше известно издателство за книгата "Баумгартнър" на Пол Остър.
Снимки – изд. Колибри
Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет и..
На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg