Мария Шаркова, адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние.
"Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело. Въпреки че този младеж е бил в тежко състояние и според съдебномедицинската експертиза състоянието е прогресирало непрекъснато и в медицинските документи е констатирано, че е нужна трансплантация, не са предприети необходимите действия, за да бъде вписан в регистрите на реципиентите."
Отказът на НЗОК, по думите на Шаркова, се основава на формалност. За да не се стига до други подобни откази и забавяния, трябва да има процедура, по която пациентът да инициира включване в регистрите, когато компетентните лекарски екипи бездействат. Също така, според Шаркова, е безсмислено да се изисква подобна регистрация, когато пациентът кандидатства за трансплантация в чужбина и такава трансплантация изобщо не може да се случи в България.
От пет години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор, което намалява възможностите на чакащите пациенти, допълва Шаркова.
"До този момент не съм установила да са извършени анализи на причините за спиране на този вид трансплантации", коментира адвокатът.
МЗ ще бъде информирано за съдебното решение и обстоятелствата, свързани с конкретния казус, за да се стигне до изменение на конкретните наредби. Множество организации, работещи в областта на трансплантациите, имат желание да работят с органите, за да се случват трансплантациите най-бързо. Това не са някакви формалности. Тук става въпрос за спасяване на човешки живот“, заявява Шаркова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg