Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията.
"В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които се занимават с различни неща. Общото между тях е, че изучават процесите в живата клетка на молекулярно ниво. Това дава определени предимства. Да се изследват какви са принципите на живота – или как действат определени лекарства или биологични вещества на клетката", разказва в предаването "Следобед за любопитните" доц. Стойно Стойнов.
Български учени, заедно с техни колеги от Института по молекулярна клетъчна биология и генетика "Макс Планк", са постигнали научен пробив, който може да повлияе лечението на ракови заболявания.
След седемгодишно проучване международният екип разкрива динамиката на 70 белтъци, участващи в поправката на ДНК. Учените са открили точния механизъм, по който белтъците поправят наранения генетичен код в клетките.
Международният екип от учени е публикувал откритието си в най-престижното научно списание в сферата на молекулярната биология Molecular Cell. Откритието е обнадеждаващо, но не означава, че е открито лечение на болестта, категорични са експертите. "В различните държави има различни специалисти, както и различна техника, затова е необходимо да се обединяват усилията на всички, за да се правят нови научни открития", категоричен е доц. Стойно Стойнев.
"Преди 6-7 месеца България стана член на Европейската молекулярна биологична лаборатория. За момента България е пълноправен член, но все още не си плащаме членския внос, като имаме три години да решим този въпрос. Какво представлява EBL – това са 6000 учени, разпределени на шест места в Европа, като централата е в Хайделберг. Лабораторията има много добри технологични платформи, което не е само техника, но и обучени специалисти. Това улеснява работата ни. Колегите в Европа ценят и търсят нашите специалисти", разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Стойно Стойнев.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Стойно Стойнев в предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg