Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с обещания за главозамайващи успехи. Запознатите родители са наясно, че тези обещания са несъстоятелни, но има и все още неопитни семейства, готови да платят голяма цена за всичко, което би помогнало. За съжаление много хора и организации са готови да се възползват от тази уязвимост.
В полето на образованието на деца със СОП обаче се срещат и безкористни специалисти, работещи всеотдайно. Някои от тях освен познания и професионален опит притежават още една сила – самите те са родители на деца със СОП.
В "Нашият ден" разговаряме с Доника Костадинова – ресурсен учител и създател на платформата "Ученето може да е лесно" в подкрепа на децата със специални образователни потребности.
Костадинова разказва за своята Фейсбук страница, в която споделя адаптирани учебни материали, които се използват безплатно от учители и родители. Освен разработени уроци и текстове, ресурсният учител споделя статии и друга полезна информация. Когато адаптира материали Костадинова се съобразява с моментните нужди на даден ученик.
Гостът запознава слушателите с новата инициатива за създаване на интерактивна карта с места и треньори, които могат да осигурят спортни активности на деца със СОП. Костадинова посочва като пример собствения си син, който ходи на плуване от години. По думите на ресурсния учител не трябва да се подценяват възможностите на тези деца, които могат да развиват когнитивните си умения чрез спорт.
Чуйте повече в звуковия файл:
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg