Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла вода в София. В същото време всяка зима жителите на града се сблъскват с прекъсвания в отоплението и негативните последици от липсата на топла вода.
Енергийната бедност е хроничен и все по-тежък проблем в страната. Само за отоплителния сезон 2023/2024 г. държавата е изразходвала над 233 милиона лева за подпомагане на около 650 хиляди домакинства. Тези средства са осигурени както от националния бюджет, така и от европейския механизъм за възстановяване след COVID-19.
Въпреки мащабните инвестиции, настоящият модел на подпомагане остава неефективен. Вместо да стимулира енергийната ефективност, той насърчава разхищението и удължава употребата на замърсяващи източници на отопление. Най-често използваните горива – дърва и въглища – не само допринасят за влошаване на качеството на въздуха, но и имат пряк негативен ефект върху здравето на хората.
Според доклад на Българската академия на науките, замърсяването на въздуха в страната е резултат от комбинация от фактори. Освен местните източници, има и пренос на вредни емисии от въглищни електроцентрали в други райони. Въпреки това, основният замърсител през зимните месеци остава битовото отопление.
"В много райони основното гориво са дървата, макар че използването на въглища намалява. В отделни части на градовете дори се горят нерегламентирани материали“, коментира Балин Балинов, координатор на кампанията "Енергийни решения" към "Грийнпийс".
Транспортът също е постоянен източник на замърсяване през цялата година, а проблемът се задълбочава от липсата на ефективен контрол. "Публична тайна е, че все още съществува бизнесът с продажбата на филтри", добавя Балинов.
За да се преодолее този порочен модел, е необходимо преминаване към устойчива и децентрализирана енергийна система. Кампанията "Енергийни решения" на "Грийнпийс" работи за включването на гражданите като активни участници в процеса на производство на енергия за собствени нужди.
Въвеждането на повече възобновяеми източници и насърчаването на енергийната ефективност могат не само да намалят зависимостта от замърсяващи горива, но и да облекчат финансовата тежест за домакинствата.
Слушайте!
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg