Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла вода в София. В същото време всяка зима жителите на града се сблъскват с прекъсвания в отоплението и негативните последици от липсата на топла вода.
Енергийната бедност е хроничен и все по-тежък проблем в страната. Само за отоплителния сезон 2023/2024 г. държавата е изразходвала над 233 милиона лева за подпомагане на около 650 хиляди домакинства. Тези средства са осигурени както от националния бюджет, така и от европейския механизъм за възстановяване след COVID-19.
Въпреки мащабните инвестиции, настоящият модел на подпомагане остава неефективен. Вместо да стимулира енергийната ефективност, той насърчава разхищението и удължава употребата на замърсяващи източници на отопление. Най-често използваните горива – дърва и въглища – не само допринасят за влошаване на качеството на въздуха, но и имат пряк негативен ефект върху здравето на хората.
Според доклад на Българската академия на науките, замърсяването на въздуха в страната е резултат от комбинация от фактори. Освен местните източници, има и пренос на вредни емисии от въглищни електроцентрали в други райони. Въпреки това, основният замърсител през зимните месеци остава битовото отопление.
"В много райони основното гориво са дървата, макар че използването на въглища намалява. В отделни части на градовете дори се горят нерегламентирани материали“, коментира Балин Балинов, координатор на кампанията "Енергийни решения" към "Грийнпийс".
Транспортът също е постоянен източник на замърсяване през цялата година, а проблемът се задълбочава от липсата на ефективен контрол. "Публична тайна е, че все още съществува бизнесът с продажбата на филтри", добавя Балинов.
За да се преодолее този порочен модел, е необходимо преминаване към устойчива и децентрализирана енергийна система. Кампанията "Енергийни решения" на "Грийнпийс" работи за включването на гражданите като активни участници в процеса на производство на енергия за собствени нужди.
Въвеждането на повече възобновяеми източници и насърчаването на енергийната ефективност могат не само да намалят зависимостта от замърсяващи горива, но и да облекчат финансовата тежест за домакинствата.
Слушайте!
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg