Да се върне в нормативната уредба правилото за оценяване на кандидатстващите за финансиране проекти към Националния филмов център, при което се стига до най-вярната средноаритметична оценка между всички членове на комисията, както и всички, получавали помощ от изпълнителната агенция, когато бъдат избрани чрез жребий за членуване в съответната художествена комисия, да бъдат задължени да участват в нея, освен ако самите те не са в кинопроизводство в този момент или не кандидатстват с проект за подкрепа. Това са предложенията за промени в Закона за филмовата индустрия, които ръководството на НФЦ разписа и входира в Министерството на културата. Предстои те да бъдат разгледани и гласувани в най-скоро време.
Петър Тодоров каза в ефира на "Какво се случва", че за тези три години, в които е директор на ИА Национален филмов център, го е водил стремежът във филмовата ни индустрия да навлизат все повече млади хора и нови творци. Според него така ще се промени атмосферата и ще започнат да се правят по-смели филми.
Причините да погледнем към дейността на изпълнителната агенция е появилата се преди коледните празници информация, че е възможно директорът на Националния филмов център Петър Тодоров да бъде дисциплинарно уволнен заради нарушения, открити по време на одит от Министерството на културата, в резултат на което беше входирано писмо с подписите на над 380 филмови дейци, събрани за по-малко от 24 часа – което навярно може да се определи и като прецедент в гилдията, както и недоволството, което изразиха Иван Христов и Андрей Арнаудов – продуцентите на най-гледания български филм в историята "Гунди – Легенда за любовта", от последната сесия за кандидатстване към НФЦ.
Казусите вече са намерили решение или поне са отворили дебата по темата за това от какви промени има нужда в начина, по който се избират проектите за финансиране от Националния филмов център.
В предаването продуцентът Андрей Арнаудов и режисьора Стефан Командарев изразиха своята конструктивната критика към дейността на филмовия център, но и подкрепата си към опита да се наложи модерен и европейски модел на работа.
Какво в досега съществуващите правила води до порочни практики? Какви са положителните страни на мярката за възстановяване на разходите и до какво доведе това, че повече от 150 млн. лева са влезли директно в българската икономика от чуждестранни продукции? Какъв напредък откриваме в производството и разпространението на българско кино? Защо все повече филмови продуценти и кинотворци желаят да снимат у нас и отварят ли се нови студиа? А също така и колко важно е да се организират филмови фестивали, които да пълнят киносалоните ни?
Чуйте в звуковия файл.
"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..
До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg