Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев

Кога се стига до касиране на изборни резултати за Народно събрание?

За някои актуални конституционни ребуси

д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

След определението на Конституционния съд за преизчисление в национален мащаб на резултатите от произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители се поставя отново въпросът за касирането на изборните резултати. 

Как може да се стигне до касиране на изборни резултати за Народно събрание? 

В юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, дългогодишен консултант на предаването, наскоро с издигната кандидатура за конституционен съдия, коментира последните конституционни ребуси.

"Касирането на изборни резултати за народни представители и въобще за Народно събрание е процедура, уредена в Конституцията в главата за Народно събрание, както и в правомощията на Конституционния съд. Също така в Изборния кодекс имаме текстове, които дават основание и определят Конституционния съд, като единствен, разбира се, да може да се произнесе по този въпрос. Сезирането на Конституционния съд следва да стане по общия рад – въз основа на имащите инициатива да се сезират КС, субектите, изброени в чл.150, ал.1 за субектите с обща компетентност. 

Това производство пред КС, с което се търси касирането на изборните резултати, до голяма степен се приближава до производствата в общите съдилища. До префация (или до отмяна на практика) на изборните резултати може да се стигне както частично, така и напълно КС да постанови, че проведените избори за НС са незаконосъобразни и по този начин да задължи на практика ЦИК да се проведат нови избори за парламент в двумесечен срок, казва законът. Т.е. частично или напълно може да се касират изборни резултати – и това може да укаже само и единствено Конституционният съд.

До хипотезата "разтурване на НС" няма да се стигне – няма и законова база за подобно твърдение. Просто ако се стигне от направената проверка до извода, че има несъответствие между отразените в изборния протокол на СИК изборен резултат и повторното преброяване на бюлетините, като това несъответствие води до промяна на крайния резултат, то само тогава се стига до касиране на изборите. 

Ако се стигне до касиране на изборите, трябва да знаем, че всичко, извършено досега от настоящия парламент, без значение, че е с участие на народни представители, които няма вече да бъдат такива, то това не заличава и не обезсилва всичко свършено до момента. Каквото и да е разместване в НС (може да има нова политическа сила или до пренареждане на депутати измежду съществуващите политически партии) няма да обезсили досега приетите закони, процедури и правила. Всичко се запазва – просто новите представители ще продължат по-нататъшната дейност на парламента.

Преизчислението на резултатите от ЦИК е абсолютно релевантен компонент от цялата процедура по касирането на изборните резултати. КС може да касира изборен резултат тогава и само тогава, когато има несъответствие между бюлетините и отразеното в Протокола на ЦИК. Но това несъответствие трябва да има рефлексия върху крайния резултат. Той се определя от ЦИК. Това става, като възложи на Информационно обслужване да съпостави резултатите и да докладва на ЦИК кой народен представител след последното преброяване трябва/не трябва да влезе в НС. Информационно обслужване трябва да свърши тази математическа част от решаването на юридическия въпрос по касирането на изборите. И в този смисъл ЦИК следва да окаже на практика съдействие на КС, като определи новите народни представители. Въз основата на това, което ЦИК ще каже на КС, ще бъде и Решението на КС."

Д-р Орлин Колев обобщи, че няма място за притеснение и това е нормалният ход, съгласно производството по касиране на изборните резултати. "Нищо неправомерно няма. Нищо застрашително няма. Не трябва да имаме и усещането, че се прехвърля топката от страна на КС, че се бави умишлено процесът или че се шиканира."

Още за спирането на процедурата при избора на Регулаторите и как би продължило да функционира правителството, какъв е конституционният модел – чуйте подробности в звуковия файл.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30

Гражданите на Варна се обединяват за създаването на зоополиция

За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Агра, Винария, Фуудтех 2025

Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..

публикувано на 25.04.25 в 09:30

Прозренията и гатанките на финландския художник Томи Нордген в България

В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..

публикувано на 25.04.25 в 09:07
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30