Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Радослав Спасов

За наследството на българските католици от възрожденската епоха

Доц. Радослав Спасов
Снимка: НБКМ

"Католиците в България XVII – XX" е изложба, посветена на делото на българските католици и приноса им в българската история. Проектът представя две експозиции, подготвени от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и Националния археологически институт с музей към БАН. 

Град Раковски е първото място, на което изложбата гостува, но се предвиждат и представяния в други населени места.  

Идеята е да се визуализират важни исторически артефакти за книжовното наследство на българските католици. От изложбата може да се научи за личния принос на Петър Богдан, Филип Станиславов и други представители на католическата църква като мисионери, литературни и книжовни дейци.

Доц. Радослав Спасов, главен архивист на НБКМ, разказва в "Артефир" за изложбата, чието първо представяне се е състояло през 2024 година. Проектът е изготвен с помощта на д-р Бояна Минчева и е съвпаднал с честването на 350 години от смъртта на тримата бележити български католици Петър Богдан, Филип Станиславов и Петър Парчевич. Тогава е представен и ръкописът на а архиепископ Петър Богдан "За древността на бащината земя и за българските дела" в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН).

Интересно откритие за екипа, работил върху изложбата, е било делото на епископ Павел Гайдаджийски Дувалнията от Никополската епархия. По думите на доц. Спасов това е ренесансова личност, съизмерима по значимост със Софроний Врачански. Освен духовник, мисионер, политик, книжовник Павел Дуванлията е бил и даровит поет.

Доц. Спасов подчертава, че тези образовани и активни католици са изтъквали своята принадлежност към българския народ и са имали голям принос за съхраняването и развиването на българския духовен живот в периода  XVII – ХХ век.

Гостът представя и изложбата, посветена на българските опълченци, която може да бъде видяна до 28 март в Централното фоайе на НБКМ.

Експозицията включва 15 акварелни портрета на опълченци, нарисувани от габровския художник Стефан Ковачев в периода 1927 – 1931. Личната история на лицата от портретите е разказана чрез официални документи, съхранявани в НБКМ.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50