Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Радослав Спасов

За наследството на българските католици от възрожденската епоха

Доц. Радослав Спасов
Снимка: НБКМ

"Католиците в България XVII – XX" е изложба, посветена на делото на българските католици и приноса им в българската история. Проектът представя две експозиции, подготвени от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и Националния археологически институт с музей към БАН. 

Град Раковски е първото място, на което изложбата гостува, но се предвиждат и представяния в други населени места.  

Идеята е да се визуализират важни исторически артефакти за книжовното наследство на българските католици. От изложбата може да се научи за личния принос на Петър Богдан, Филип Станиславов и други представители на католическата църква като мисионери, литературни и книжовни дейци.

Доц. Радослав Спасов, главен архивист на НБКМ, разказва в "Артефир" за изложбата, чието първо представяне се е състояло през 2024 година. Проектът е изготвен с помощта на д-р Бояна Минчева и е съвпаднал с честването на 350 години от смъртта на тримата бележити български католици Петър Богдан, Филип Станиславов и Петър Парчевич. Тогава е представен и ръкописът на а архиепископ Петър Богдан "За древността на бащината земя и за българските дела" в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН).

Интересно откритие за екипа, работил върху изложбата, е било делото на епископ Павел Гайдаджийски Дувалнията от Никополската епархия. По думите на доц. Спасов това е ренесансова личност, съизмерима по значимост със Софроний Врачански. Освен духовник, мисионер, политик, книжовник Павел Дуванлията е бил и даровит поет.

Доц. Спасов подчертава, че тези образовани и активни католици са изтъквали своята принадлежност към българския народ и са имали голям принос за съхраняването и развиването на българския духовен живот в периода  XVII – ХХ век.

Гостът представя и изложбата, посветена на българските опълченци, която може да бъде видяна до 28 март в Централното фоайе на НБКМ.

Експозицията включва 15 акварелни портрета на опълченци, нарисувани от габровския художник Стефан Ковачев в периода 1927 – 1931. Личната история на лицата от портретите е разказана чрез официални документи, съхранявани в НБКМ.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът София Ъндърграунд поставя ъндърграунда под въпрос

На 23 април под надслов "Това е толкова ъндърграунд" се открива фестивалът за пърформънс изкуство "София ъндърграунд". Събитията в програмата му продължават до 27-и, неделя. Тази година фестивалът задава въпроса може ли ъндърграундът да остане под земята и каква е ролята му в съвременния артистичен свят. Доколко социалните медии, навикът на..

публикувано на 21.04.25 в 16:38

"Бременските музиканти" свирят в театър "Възраждане"

Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст акцентът е въздействието на музиката върху децата, това обясни и режисьорът Христо Ботев Станчев. Точно както повелява историята той вплита в едно приключение група животни – магаре, куче, котка и..

публикувано на 21.04.25 в 15:28
Марк Твен

Отбелязваме 115 години от смъртта на Марк Твен с архивен откъс от постановката "Принцът и просякът"

На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..

публикувано на 21.04.25 в 10:56

Потапяне в традицията с майсторката на шевици Ани Йовева

В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години.  Разказва,..

публикувано на 21.04.25 в 10:30
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29