Най-големият враг на съвременната демокрация е нарушаването на човешките права. Използвайки ксенофобията, нацизмът извърши едно от най-големите престъпления на ХХ век, довело до унищожаването на милиони хора. Крачката от погазване на правата на една група хора към това, правата на друга група и на всеки отделен човек да бъдат погазени, е понякога много малка и е непредвидимо кога може да бъде направена.
Психолози и политолози изразяват сериозна загриженост по разрастващите се в последните години ксенофобски прояви и публични изявления, и то най-вече към хора, които търсят убежище в пострадали от организирано насилие. Ксенофобията се основава на един нормален психичен механизъм – на онова, което ни ужасява в един непознат, един друг, един не-аз.
Ръководителите на проекта "Да отгледаш ксенофоб – застъпническа кампания за толерантно образование", твърдят, че в учебниците ни има крещящи примери на расизъм, дискриминация и неравенство между половете и подкрепят проучването си с факти. Според тях примерите за нетолерантност в учебници и помагала от начален курс били много. Например, ако в илюстрациите присъстват деца с увреждания, те са в конфликт с останалите. За сравнение в чешкото букварче детето с инвалидна количка играе с останалите дечица, а в нашите буквари – жената с инвалидната количка е на пътеката и пречи на останалите да минат.
Все повече държави започват да предприемат мерки срещу пропагандата на расистки, ксенофобски и крайни националистически идеи онлайн. Дори има разкрит неонацистки сайт в българското интернет-пространство.
Известно е, че в САЩ съдържанието в Интернет е защитено като свобода на словото по силата на Първата поправка в американската Конституция, но въпреки това големи компании, като е-Bay и Google вече премахнаха расистки сайтове и онези за продажба на нацистки знаци.
Проблемът става все по-актуален и за България, където етническото напрежение нараства непрестанно. ЕС прие нови правила за борба срещу расизма и престъпленията на омразата. Те предвиждат присъди до три години затвор за онези, които отричат или омаловажават геноцида, прилаган спрямо евреите по време на Втората световна война.
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..
Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg