Все повече са изложбите в последните години, в които съвременните художници работят с архивни материали, за да пресъздадат, възстановят, преосмислят и дори измислят големи общи или малки лични истории. Или по-скоро различни исторически разкази.
Историята с главно "И" отдавна не е една-единствена. Общоприетият голям исторически разказ е непостижим, а и невъзможен като цел всъщност. Знаем, а някои и помним как той е подлаган на идеологически и политически манипулации, как легенди и митове изопачават или скриват факти – и колко лесно тези спекулации, представяни за история, остават трайно и се възпроизвеждат в умовете на хората поколения наред.
Може би затова Историята все повече тръгва от малките разкази – именно те стават отправна точка към голямата история: чрез личното свидетелство, чрез спомените, чрез архивни снимки, намерени обекти, писма… Представени в изложби, тези артистични изследвания обединяват усилията на художници, учени с най-различен профил, музейни специалисти. И чрез тях голямата история се уплътнява – с добавената култура, знанията и възприятията на зрителите.
Две изложби показват различни, но и близки подходи в работата с архивни материали и обекти: наскоро преминалата "ул. Безименна" в галерията на Института за съвременно изкуство в София и "Васка Емануилова и Париж", която продължава в галерия "Васка Емануилова" до 20 април.
За тях Диана Попова и Андрея Гандева разговарят с художниците Ралица Георгиева и Филип Бояджиев.
Снимки - Диана Попова
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg