Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременното изкуство и миналото

9
Изложба „Васка Емануилова и Париж“ – инсталация на Ралица Георгиева

Все повече са изложбите в последните години, в които съвременните художници работят с архивни материали, за да пресъздадат, възстановят, преосмислят и дори измислят големи общи или малки лични истории. Или по-скоро различни исторически разкази.

Историята с главно "И" отдавна не е една-единствена. Общоприетият голям исторически разказ е непостижим, а и невъзможен като цел всъщност. Знаем, а някои и помним как той е подлаган на идеологически и политически манипулации, как легенди и митове изопачават или скриват факти – и колко лесно тези спекулации, представяни за история, остават трайно и се възпроизвеждат в умовете на хората поколения наред.

Изложба „Васка Емануилова и Париж“ – инсталация на Ралица Георгиева
Може би затова Историята все повече тръгва от малките разкази – именно те стават отправна точка към голямата история: чрез личното свидетелство, чрез спомените, чрез архивни снимки, намерени обекти, писма… Представени в изложби, тези артистични изследвания обединяват усилията на художници, учени с най-различен профил, музейни специалисти. И чрез тях голямата история се уплътнява – с добавената култура, знанията и възприятията на зрителите.

Две изложби показват различни, но и близки подходи в работата с архивни материали и обекти: наскоро преминалата "ул. Безименна" в галерията на Института за съвременно изкуство в София и "Васка Емануилова и Париж", която продължава в галерия "Васка Емануилова" до 20 април.

За тях Диана Попова и Андрея Гандева разговарят с художниците Ралица Георгиева и Филип Бояджиев.


Снимки - Диана Попова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта – музикалната живопис и персонажите на Пучини в Двореца Балчик

От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския  културен..

публикувано на 27.07.25 в 09:10

Прочети преди плажа!

В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..

публикувано на 26.07.25 в 19:35

12-о издание на РАДАР фестивал: вълни от звук, алгоритми и импровизации

RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект"  е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..

публикувано на 26.07.25 в 12:25
Театър 199 Валентин Стойчев

С поглед към юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев"

Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..

публикувано на 26.07.25 в 08:50

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25