Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип Буков: За театъра, живота и уроците, които научаваме

| обновено на 17.03.25 в 14:00
Снимка: БНР

В рубриката "Културен отпечатък" актьорът Филип Буков сподели своите размисли за пародията и поезията на сцената и в живота, както и за предизвикателствата на актьорската професия в периоди на трансформации.

За истината и докачливостта

Според Буков понякога хората стават прекалено чувствителни поради липса на познание. Те приемат дадена информация за истина, без да я проверят или осмислят критично. В този контекст, образованието и самопознанието играят ключова роля в изграждането на обективен поглед върху света.

Уроците от училище

Актьорът признава, че не е бил изряден ученик и с времето осъзнава колко много знания са му липсвали. Налага му се да наваксва пропуснатото на по-късен етап от живота. Според него всеки човек преминава през определени етапи и е важно да извлече максимума от всеки един от тях, за да не се окаже в позиция на догонване впоследствие.

Пътят към театъра

Буков разказа как директорката на Класическата гимназия, г-жа Гергина Тончева, го е насочила към театъра. Тъй като не е бил склонен да чете класически произведения, тя му препоръчала да ги гледа на сцена. Така той открил, че театърът му харесва дори повече от киното. Тази среща с театралното изкуство се оказала повратна точка в неговото развитие.

Спортът като житейска философия

За да се справя със стреса и психическата умора, Буков разчита на спорта. Той го разглежда не само като физическа активност, но и като житейска философия. По думите му, спортът е добър ориентир за живота, защото изисква много повече усилия, отколкото са плодовете, които ще се пожънат. Именно това го е научило, че лесно постигнатите неща в живота трудно се задържат.

Прожекторите и тяхното значение

В разговора Буков коментира и метафоричното значение на прожекторите. Те могат да осветяват сцената, но също така да насочват вниманието към важни теми в живота. Въпросът не е само в това какво е осветено, а и какво избираме да видим и осмислим.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Гатанки от небето" II с премиера в Светлата седмица

Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..

публикувано на 22.04.25 в 13:45

"И аз слязох" – в смирението на Владимир Зарев

На Светли понеделник в "Terra Култура" се срещнахме с писателя Владимир Зарев и последният му роман "И аз слязох". В търсене на паузата в историята на Иисус от Назарет – от рождението му в пещерата до 33-та година, писателят отчита и половин век от своя собствен човешки живот. Вътрешният монолог през годините е воден от познанието за саможертвата на..

публикувано на 22.04.25 в 12:50

Евгения Михалска представя нова стихосбирка с живописна поезия

Нежно и интимно, красиво и цветно е настроението на новата стихосбирка "Пролетни танци" от писателката и художничка Евгения Михалска. Юлияна Томова представя авторката и книгата, чиято официална премиера предстои ма 29 април (вторник) от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото" при НДК. Специален музикален акцент в събитието ще бъде Константин..

публикувано на 22.04.25 в 11:26

"Отвъд и вътре в спомена" за морето с Долорес Дилова

"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В..

публикувано на 22.04.25 в 11:13

40 години след първото българско изкачване на Еверест – цялата истина

През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Еверест. Осемнайсет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокия път".  Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и..

публикувано на 22.04.25 в 10:52