Как да създадем по-добра правна среда за доброволците в България? Какви са промените в законодателството за насърчаване на доброволчеството? Кои са проблемните полета пред Закона за насърчаване на доброволчеството?
Възможно ли е приемането на Закон за доброволчеството? Това обсъдиха на 18 март повече от 80 доброволци и представители на организации, които организират доброволческа дейност. По време на дискусията бяха разгледани важни теми, включващи:
Каква би била подходящата дефиниция за дългосрочно доброволчество и как трябва да бъде регламентирано; Мерки за подкрепа на организациите, които организират доброволчески инициативи, в това число финансова помощ; Възможност за платен или неплатен отпуск за участие в доброволчески дейности;
На 1 април от 17:30 ч. в Щрак и онлайн продължава обсъждането, за да се разгледат още важни въпроси – как да се насърчат младите хора да се ангажират с доброволчество, как да се улесни достъпът до възможности за доброволстване и как да се подобри корпоративното доброволчество?
Събитието се организира от: Български център за нестопанско право - БЦНП, Форум гражданско участие, TimeHeroes, Български дарителски форум, Sofia Platform и Национален младежки форум - National youth forum Bulgaria.
Атанас Радев – председател на Националния младежки форум, и Мирослав Цеков – председател на Форум гражданско участие, коментират темата в юридическото предаване "Законът и Темида":
"Важно е не само да имаме закон, който да бъде приет, а и реални политики, които да насърчават доброволчеството. Да бъде създадена среда, за да могат организациите да вършат своята работа. Въпросът е не само да има средства, с които организациите да разполагат, но и да има градене на капацитет, за да могат организациите да се развиват и да действат на различни места в страната." – смята Атанас Радев.
Според Мирослав Цеков "Скоро стават 20 години от първия проект за насърчаване на доброволчеството. Независимо че през годините са извървени страшно много стъпки в посока на това да бъде разработена една уредба, която отговаря на отношенията между доброволци, доброволчески организации и ползватели на доброволческата дейност, видяхме през последните седмици в рестартирането на дебата в НС се появиха някои опасения в публичната среда. Този разговор се води в различни формати от години и ще продължи.
Мисля, че има консенсус по темата за нужда от Закон за доброволчеството. Има и политическо съгласие за нуждата от приемане на такъв закон. Така се случва обаче, че все не му идва времето и все не е приоритет. А наистина е важно и мисля, че този път народните представители ще успеят да доведат нещата докрай."
Защо толкова време се забави усъвършенстването на Закона за доброволчеството; ще бъде ли определен статутът на доброволците; За създаването на Национален регистър на лицата, организиращи доброволческа дейност, на електронната страница на Министерството на труда и социалната политика; По какъв начин доброволчеството може да бъде използвано в посока на преодоляване на дисбалансите, които има, между образователната система, пазара на труда, отношението между хората; За принципа на солидарност в доброволчеството; За създаването на система, по която да се валидират конкретни знания, умения и компетентности; За дългосрочното доброволчество – чуйте повече в звуковия файл.
Снимка – БНР
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg