Да посетите Салала и да не стигнете до Празния квадрат си е углавно престъпление. И не се подлъгвайте по името, четириъгълникът е пълен с изненади. Мястото, разбира се, е неизбродимо, защото става дума за Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара. Иначе казано 260 хиляди кв. км, заключени между Оман, Саудитска Арабия, Обединените Арабски емирства и Йемен. Релефът се променя от зъбати скали до ситен като най-фината пудра пясък.
Пътят до Празния квадрат също е изпълнен с забавни и познавателни отбивки. Няма как да пропуснете Уади Даука – долината, където расте безценното тамяново дърво от рода Босвелия. Царството на ладан, както се казва тамян на арабски, е вписано в световната съкровищница на ЮНЕСКО.
Оазисът, разположен на приблизително 40 километра северно от Салала, е известен с хилядите древни тамянови дървета, чиято смола се смята за една от най-добрите заради ароматните си и целебни качества.
В Уади Даука посетителите могат да се снимат на фона на величествените растения и да научат за традиционните методи за събиране на тамян. Той се споменава вБиблиятаи други свещени книги като един от трите подаръци от влъхвите за новородения Иисус Христос.
ДърветатаBoswellia sacraса необикновени с това, че могат да виреят в условия толкова сурови, че оцеляват почти без почва и вода.
Не е за пренебрегване още един обект на историческото наследство – "Изгубеният град Убар". Археолози, използвайки апаратура за дистанционно наблюдение, са открили древни останки от селище през 1992 г. Смята се, че Убар е бил обитаван от около 2800 г. пр.н.е. до около 300 г. сл. Хр. и е бил важен център на търговията с тамян, преди да бъде погребан в дюните. Градът е известен също като "Атлантида на пясъците". Руините, включително древни сгради, укрепления, широка мрежа от подземни напоителни канали, са изключително добре запазени. Археолозите смятат, че Убар е процъфтявал векове, преди да бъде мистериозно изоставен. Теориите за неговата гибел варират от природни бедствия до социални катаклизми. Значението на града надхвърля археологическата му стойност. Той предлага поглед към богатата история на Арабския полуостров и хората, които са го населявали.
Любителят на всякакви животни в мое лице бе най-силно развълнуван да види с очите си много редките черни камили. Те са селектирани специално. Е, някои твърдят, че носели нещастие на притежателите си, но може би това са слухове, разпространявани от собствениците на по-обикновените едногърби. В Оман впрочем, те са част от движението по пътищата, шофьорите внимателно ги изчакват или минават покрай тях с ниска скорост и включени аварийни светлини. Но не се лъжете, дромадерите не са диви или безстопанствени. Всички те си имат дом. Ако срещнете пък камила с препаска, тя е отбила малкото си и за да не идва да бозае са я снабдили с нещо като сутиен.
Не можете да си представите какво удоволствие е човек да гушка камилче, независимо от цвета му, но когато знаеш, че черното бебче с пухкава козина е от по-рядък вид удоволствието нараства. Глътката камилско мляко пък разкрива какво е основното меню на мъничето, което току-що си галил до насита.
С приближаването до дюните пейзажът става все по-безрадостен, но пясъчните пасажи внезапно спират и отстъпват пред изненадваща зеленина – полета с трева за добитъка или бостани с дини, са надлежно напоявани със специални системи.
Тъкмо предвкусвам зрелищния залез, който предшества вечерята в бедуински стан и… извива вятър, който завихря пясъка в причудлив танц. Почти ме отнася, но това не ме спира да додрапам до билото. Шегувам се, че започва оманската версия на операция "Пустинна буря", но без каквато и да било нотка на страх. Джиповете чакат в подножието на дюната, гидовете и шофьорите са спокойни и леко се подсмихват на всеобщата възбуда. За тях това е всекидневие, а аз си обяснявам защо бедуинките носят копринени маски само с дупки за очите. Те пречат на ситните песъчинки да проникват в устата и носа. Макар и обвит в пясъчен воал, залезът в пустинята никога не разочарова. Слънцето сякаш танцува унесено в тепсия с жарава.
При последните лъчи от небесното светило две луди глави от групата решаваме да се изтърколим от най-високата дюна до джиповете в подножието. Е, няма по-голямо предизвикателство за приключенски настроени особи! Но, вярвайте ми, дълго откривах пясък на неподозирани места по тялото си.
Снимки - архив на Магдалена Гигова
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg